Skip links
Kiedy rozpocząć naukę jazdy konnej

Kiedy rozpocząć naukę jazdy konnej?

Kiedy rozpocząć naukę jazdy konnej. Jazda konna to umiejętność, którą pogłębia się wraz z kolejnymi godzinami spędzonymi w siodle. Ale nawet początkujący mogą czerpać mnóstwo satysfakcji, jeżdżąc po leśnych i polnych ścieżkach. Co istotne, właściwie nie ma górnej granicy wieku, kiedy można spróbować swych sił na koniu. Oczywiście im wcześniej, tym większa szansa na wyższy poziom satysfakcji z jazdy. Ważne są też czas spędzany na grzbiecie wierzchowca, regularność ćwiczeń oraz wykwalifikowany instruktor.

Dlaczego warto jeździć konno

Mimo że przez stulecia konie stanowiły ważny element wiejskich i miejskich pejzaży, to dziś ogólny poziom wiedzy dotyczący koni jest niewielki. Owszem, są zapaleńcy zrzeszeni w klubach

Kiedy rozpocząć naukę jazdy konnej
Kiedy rozpocząć naukę jazdy konnej

jeździeckich, ale gros społeczeństwa zdaje się nie dostrzegać piękna jeździectwa. Nie dostrzega się też możliwości, jaką daje kontakt z koniem i przyrodą. Wydaje się, że głównymi skojarzeniami z jazdą konną są wyścigi oraz hippoterapia.

Rekreacyjna jazda konna niesłusznie łączona jest z elitarnością. Okazuje się, że nie trzeba mieć własnej stadniny czy nawet wierzchowca, by móc cieszyć się z chwil przeżytych w siodle. Jazdę konną zalecają między innymi lekarze – podczas niej pracuje większość grup mięśniowych, z grzbietem i nogami na czele, co przykłada się na lepszą ogólną kondycję zdrowotną. Jazda konna jako panaceum na zgarbioną sylwetkę? Tak, bowiem jeździec zmuszony jest do zachowania równowagi i potem wyprostowana sylwetka staje się czymś w rodzaju nawyku. W zależności od stylu jazdy można też liczyć na redukcję kilokalorii w granicach 300-600 na godzinę. To sporo, zważywszy że jazda konna nie kojarzy się z dużym wysiłkiem fizycznym.

Pierwsze kroki nauki jazdy konnej dla dorosłych

Zanim po raz pierwszy usiądzie się siodle, trzeba lepiej poznać zwyczaje koni i dowiedzieć się, jak należy się z nimi obchodzić. Jako że konie należą do płochliwych stworzeń, to jeździec powinien zachowywać się przy nich spokojnie i być cierpliwym. Co ważne, jako wierzchowce do nauki wybierane są konie o łagodnym usposobieniu – ale nawet przy kontakcie z takim koniem nie można podchodzić do niego od zadu, co grozi szarpnięciem lub nawet kopnięciem. Przy pierwszym kontakcie z koniem warto dać mu się poznać, często wystarczy się przywitać, głośno wymawiając końskie imię – podobnie jak wiele udomowionych zwierząt reagują na nie. Aby zachować maksimum bezpieczeństwa podczas wsiadania, nowicjusz może liczyć na specjalne schodki. Pierwsze jazdy zaś winny odbywać się w lonży – tak najłatwiej nauczyć się prawidłowej postawy i tego, jak utrzymywać równowagę w siodle. Jeżeli chodzi o czas spędzany w siodle, to dorosłym początkującym zaleca się lekcje trwające do godziny. Regularność, czyli jedna lub dwie jazdy w tygodniu, sprawią, że w krótkim czasie będzie można ruszyć na dłuższą eskapadę na końskim grzbiecie.

Nauka jazdy konnej dla dzieci

Dzieci mogą mieć kontakt z końmi od pierwszych lat życia. Ważne, aby przed wizytą w stajni odpowiednio je przygotować. Żeby nie bały się ogromnego – zwłaszcza dla kilkulatków – zwierzęcia. Trzeba wytłumaczyć pociesze, że konie są przyjazne, delikatne i skłonne do współpracy. Oprowadzanie po placu można rozpocząć, kiedy maluch ma 3-4 lata. Najczęściej będzie to kucyk – łagodny i wyglądający niczym z baśni. Dla przedszkolaków świetne są lekcje edukacyjne połączone z nauką jazdy na koniku – to też dobry pomysł na urodzinowe party. Natomiast na poważniejsze lekcje w szkole jeździeckiej można zapisać dziecko uczęszczające do zerówki. Jeżeli zaś chodzi o uczniów, także nastoletnich, niezłym pomysłem są obozy jeździeckie. To na nich podczas zajęć z instruktorami pogłębia się wiedzę o koniach i zagłębia w tajniki jazdy. Aby nie czekać z kolejną wizytą w stadninie na następne wakacje, dobrze zapisać dziecko od razu po powrocie z obozu jeździeckiego na kolejne lekcje do położonej nieopodal domu stadniny. Tym razem na lekcje dla bardziej zaawansowanych.

Ogromnym atutem jazdy konnej jest kontakt z naturą. Interesujące, niemal dziewicze tereny można znaleźć nawet na obrzeżach największych miast. Na Dolnym Śląsku trzeba polecić Stajnię Pod Topolami, mieszczącą się kilka kilometrów od Portu Lotniczego Wrocław.

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.