Skip links
Strój do jazdy konnej

Odpowiedni strój do jazdy konnej

Odpowiedni strój do jazdy konnej. Odpowiednio strój do jazdy konnej to podstawa do rozpoczęcia swojej przygody z jeździectwem. Strój do jazdy konnej powinien być przede wszystkim wygodny, ale i również zapewniający maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy na koniu. Przedstawiamy poniżej kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego stroju.

Elementy kluczowe stroju jeździeckiego

Zacznijmy po kolei, skupmy się przede wszystkim na początek na samym stroju jeździeckim. Jego główne elementy, w które należy się zaopatrzyć to:

Kask jeździecki

Bezpieczeństwo przede wszystkim dlatego też odpowiedni wybór kasku do jazdy konnej jest absolutną podstawą. Kask potocznie nazwany toczkiem chroni głowę jeźdźca przed urazami w momencie upadku z konia. Nigdy nie wsiadamy na konia nie mając na głowie odpowiednio dopasowanego toczka, nawet jeśli wydaje nam się, że koń z jakim mamy do czynienia jest spokojny, to mogą być jedynie pozory. Zwierzę w każdej chwili może spłoszyć się z przeróżnych powodów, co skutkować może spadnięciem z konia.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kasku jeździeckiego:

  • kask musi być dopasowany do głowy i mamy tutaj na myśli już samo jego włożenie, nawet bez zapinania pasków. Oczywiście je również należy w drugiej kolejności odpowiednio do siebie dostosować
  • atest kasku. Jest to element, na którym nie powinniśmy oszczędzać i kupować używanego kasku. Każdy producent posiada atest, mamy pewność, że kask nie ma żadnych ukrytych pęknięć.

Koszulka jeździecka

To kolejny element odpowiedniego stroju do jazdy konnej. W tym wypadku pojawia się już większa swoboda, jednak należy pamiętać, że koszulka musi zakrywać nasze ciało, aby uniknąć niepotrzebnych otarć, powinna ona także znacząco przylegać do ciała.

Okrycie wierzchnie, bluza bądź kurtka jeździecka

Zależnie od pory roku bluza jeździecka w ciepłej wiośnie czy chłodnych porankach lata, po kurtkę jeździecką na jesieni czy zimą. Okrycie wierzchnie jest znaczące, musi utrzymać ciepłotę ciała. To na co warto zwrócić uwagę to fakt, że kurtka bądź bluza powinna kończyć się na wysokości pośladków, aby nie siadać na niej w siodle.

Kamizelka ochronna

Wspomniane wcześniej bezpieczeństwo powinno być priorytetem na każdym stopniu zaawansowania jazdy konnej. Kamizelka ta zabezpiecza klatkę piersiową oraz kręgosłup w momencie upadku.

Rekawiczki jeździeckie

Jest to kolejny element chroniący, jednak w tym wypadku służy ochronie przed otarciami spowodowanymi trzymaniem wodzy podczas jazdy konnej. Warto zainwestować w profesjonalne rękawiczki jeździeckie, gdyż posiadają one specjalnie wzmocnienie między małym, a serdecznym palcem oraz między kciukiem, a palcem wskazującym.

Bryczesy jeździeckie

Są to specjalne spodnie, które nie posiadają szwów po wewnętrznej stronie nogawki. Ma to na celu przede wszystkim ochronę przed otarciami ud. Spodnie mogą posiadać także lej kolanowy, który jest wzmocnieniem materiału na kolanach.

Obuwie do jazdy konnej

Obuwie są równie ważnym elementem odpowiedniego stroju do jazdy konnej. Najbardziej popularne są oficerki oraz sztyblety Oficerki to wysokie buty, które powinny być wykonane ze skóry naturalnej bądź ekologicznej. Cholewka oficerek powinna kończyć się jak najwyżej, ale wciąż zachowując możliwość zgięcia nogi w kolanie.

Sztyblety natomiast to buty, które sięgają do kostek, bardzo często zakończone są gumowym ściągaczem po obu stronach kostki.

Odpowiedni strój do jazdy konnej powinien być mocno spersonalizowany z jeźdźcem. Nie ma tutaj żadnych ustępstw, wszystko powinno być dopasowane do konkretnej osoby. Zapraszamy do kontaktu w Stajni Pod Topolami służymy radą w doborze stroju do jazdy konnej.

Zobacz również:

Kiedy rozpocząć naukę jazdy konnej?

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
pl_PLPolish