Pierwsza jazda konna – jak się do niej przygotować?
Jak się przygotować do pierwszej jazdy konnej w sowim życiu?
Poruszane tematy
Pierwsza jazda konna. Jazda konna w Polsce jest znana od setek lat, można by rzec, że wpisała się ona na stałe do naszej krwi. Niegdyś rozrywka zarezerwowana jedynie dla elity, a w obecnych czasach dostępna tak naprawdę dla każdego. Niezależnie od wieku, środowiska czy posiadanej już na temat jazdy konnej wiedzy w każdej chwili jest dobry moment na to, aby rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem. Aby dołączyć do pasjonatów jazdy konnej warto odpowiednio przygotować się do swojej pierwszej jazdy konnej, aby przebiegła ona w jak najlepszym stopniu. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jazda konna w Polsce, coraz większe grono zwolenników
Jeśli wciąż wahasz się nad rozpoczęciem jazdy konnej wiedz, że jest to sport, który cieszy się coraz szerszym gronem zwolenników. W 2013roku Polski Związek Jeździectwa oszacował, że konno w naszym kraju jeździ już ponad 300 tysięcy osób, a są to dane z kilku lat! Z roku na rok przybywa zwolenników jazdy konnej.
Podstawy, nieco teorii
Początki jazdy konnej odbywają się pod czujnym okiem instruktora, tego punktu nie można absolutnie pominąć. Jest to czas przede wszystkim spokoju, który uczy kontaktu jakby nie patrzeć z
bardzo dużym zwierzęciem. Jego reakcje, zachowania na dane bodźce czy komendy, to jest coś co trzeba w pierwszej kolejności poznać. Pierwsze podstawy jazdy konnej, które powinien przekazać dobry instruktor to nawiązanie więzi ze zwierzęciem. Koń musi poczuć pewnego rodzaju więź z jeźdźcem, aby pozwolić się dosiąść. Warto dodać, że pierwsze lekcje jazdy konnej mają na celu także oporządzenie konia, czyli czyszczenia i również siodłania konia. Idealnym momentem do nawiązania więzi z koniem będzie obowiązkowe szczotkowanie przed każdą jazdą.
Pierwsza lekcja jazdy konnej, jak wygląda?
Jeśli mamy za sobą można powiedzieć wstęp, teoria oraz “zaprzyjaźnienie się” z koniem już nastąpiło przechodzimy do pierwszej lekcji jazdy konnej. Na pewno jest to dla młodego jeźdzca duży stres, dlatego lekcje zwłaszcza te początkowe nie powinny trać długo. Pierwszymi krokami jakie pod czujnym okiem instruktora stawia jeździec są ćwiczenia rozgrzewające. Cóż to jest? To oswojenie się z koniem, jego krokiem, zachowaniem. Instruktor zaczyna od lonży, która pozwoli się wczuć w odpowiedni rytm. Warto dodać, że wszystko dzieje się pod okiem instruktora, to on prowadzi Ciebie i konia, więc nie ma czego sie bać.
Przygotowanie do jazdy konnej, a ubiór
Na pewno zadajesz sobie to pytanie. Podczas pierwszej lekcji trzeba nauczyć się anglezowania. Jest to rytmiczne unoszenie się nad siodło w takt ruchu konia. W tym momencie warto wspomnieć o odpowiedniej odzieży do jazdy konnej, w którą warto się wcześniej zaopatrzyć. Jazda na koniu to ciągłe spinanie mięśni, o których wcześniej mogliśmy nawet nie wiedzieć. Dlatego tak istotny jest ubiór, który nie będzie nigdzie uwierał.
O ile sam ubiór ma znaczenie i jednak powinien składać się z profesjonalnej odzieży jeździeckiej wliczając w to także toczek, czyli zabezpieczenie głowy to także buty mają wielkie znaczenie. Możemy zapomnieć o wszelkim obuwiu sportowym, czy butach odkrytych. Długie buty do jazdy konnej są podstawą tak samo jak i toczek na głowę.
Smakołyki za zgodą instruktora
Po udanej, ale i stresującej pierwszej jeździe konnej warto nagrodzić wierzchowca odpowiednim smakołykiem. Trzeba pamiętać, że można to zrobić tylko za zgodą instruktora, nie wiemy czy koń jest w trakcie jakiegoś leczenia. Jakie smaczki możemy zabrać dla konia? Oczywiście marchewki, buraki, suchy chleb. Cukier w kostkach, który tak bardzo konie lubią niestety szkodzi zębom i tak naprawdę nie ma żadnych wartości odżywczych.
Stajnia Pod Topolami pierwsza jazda konna bez stresu
Zapraszamy do naszej Stajni Pod Topolami na pierwszą jazdę konną. Lekcje odbywają się pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów, których pasją jest jeździectwo od lat. Kursanci zaznajamiają się z fizjonomią konia, odpowiednią techniką jazdy, aby móc cieszyć się przyjemną jazdą konną i zdobywaniem nowych szlaków już wspólnie na wierzchowcu bez stresu i lęku.
Zobacz również: