Skip links
Zasady bezpieczeństwa w trakcie jazdy konnej

Zasady bezpieczeństwa w trakcie jazdy konnej

Zasady bezpieczeństwa w trakcie jazdy konnej. Jazda konna jest bardzo przyjemnym, eleganckim sportem. Nie należy jednak zapominać, że jedynie współpraca z koniem i przestrzeganie kluczowych zasad pozwoli cieszyć się jeździectwem bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

Bezpieczne przebywanie w stajni

Zachowanie bezpieczeństwa podczas obcowania z koniem zaczyna się już w stajni. Zwierzę jest wtedy w stanie spoczynku, ale nie zwalnia to z ostrożności. Konie z natury są dość płochliwe, dlatego należy zachować spokój. W przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznych sytuacji.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie jazdy konnej
Zasady bezpieczeństwa w trakcie jazdy konnej

Na początku swojej przygody z jazdą konną, wszelkie obowiązki związane z pielęgnacją konia i boksu warto wykonywać pod okiem instruktora. Obcując z koniem, należy okazywać mu szacunek, na przykład poprzez wchodzenie do boksu jedynie w momencie, gdy koń będzie frontem do wejścia. Gdy koń jest odwrócony lub śpi, absolutnie nie wolno wchodzić. Dbając o komfort konia, nie należy zmuszać go do współpracy, sam powinien ją rozpocząć.

Jakie zasady obowiązują podczas obcowania z koniem?

Podczas obcowania z koniem należy przebywać w cichy, spokojnym miejscu. Nie wolno zachowywać się głośno i gwałtownie, ponieważ łatwo można spłoszyć zwierzę. Absolutnie niedopuszczalne jest również przechodzenie pod koniem oraz owijanie uwiązu wokół ręki. Niedopilnowanie tych zasad może skończyć się wypadkiem i kontuzją.

Podczas karmienia konia przysmakami należy mieć szeroko otwartą dłoń, w przeciwnym razie może wystąpić ryzyko ugryzienia. Co więcej, podczas wyprowadzania konia cały czas należy być po jego lewej stronie.

W jaki sposób należy jeździć na ujeżdżalni i w terenie, aby było bezpiecznie?

Niezależnie od tego, gdzie odbędzie się planowana jazda konna, konieczne jest poznanie i przestrzeganie pewnych zasad. W przypadku jazdy grupowej należy zachowywać co najmniej półtorametrowe odległości od mijanych koni. Jeśli ktoś bardziej zaawansowany się zbliża, należy mu ustąpić.

Podczas jazdy nie wolno wypuścić wodzy z rąk. Jeśli zacznie dziać się coś niepokojącego, należy powiadomić instruktora, który zareaguje w odpowiedni sposób. Należy także pamiętać, że instruktora nie wolno wyprzedzać.

Ubiór podczas bezpiecznej jazdy

Decydując się na rozpoczęcie jazdy konnej, konieczne jest zaopatrzenie się w strój, który pozwoli zapewnić bezpieczeństwo. Najważniejszy i obowiązkowy jest oczywiście kask. To on chroni głowę jeźdźca. Powinien być wykonany z wysokiej jakości materiału, który pozwoli także odpowiednio odprowadzać wilgoć.

Buty noszone podczas jazdy konnej powinny być nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Kluczowe jest, aby chroniły kostki i staw skokowy.

Kamizelka ochronna odpowiada za bezpieczeństwo kręgosłupa. Dla dodatkowej wygody warto sięgnąć także po odpowiednie legginsy przeznaczone do jazdy konnej – tzw. bryczesy. Ważnym elementem stroju jeździeckiego są także rękawiczki ochronne, dzięki którym na dłoniach nie powstaną odciski i otarcia.

5 zasad bezpiecznej jazdy konnej – podsumowanie

  • Pierwsza kluczowa zasada – zachowaj spokój i opanowanie w pobliżu konia
  • Druga zasada — zadbaj o odpowiedni strój, a zwłaszcza kas, nawet jeśli dopiero zaczynasz
  • Trzecia zasada – zachowaj wzmożoną czujność, gdy w pobliżu konia pojawią się nowe elementy
  • Czwarta zasada – koń jest zwierzęciem stadnym, pamiętaj o tym, że może dążyć do dołączenia do innych zwierząt
  • Piąta zasada – uważaj podczas manewrów, zwłaszcza wyprzedzania.

Jeśli chcesz doświadczyć radości wynikającej z obcowania z koniem, sprawdź http://stajniapodtopolami.pl/

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
pl_PLPolish