Skip links
błędy popełniane przez początkujących jeźdźców

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez początkujących jeźdźców i jak ich unikać?

Błędy popełniane przez początkujących jeźdźców. Podstawowe błędy, które popełniają początkujący jeźdźcy. Najczęstsze błędy popełniane w siodle. Jak unikać błędów podczas nauki jazdy konnej? Nauka jazdy konnej Wrocław. Jak zapanować nad koniem? Błędy jeździeckie. Dlaczego koń mnie nie słucha? Jak postępować
z koniem? Błędy początkujących jeźdźców. Co wpływa na komunikację z koniem?

błędy popełniane przez początkujących jeźdźców

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez początkujących jeźdźców i jak ich unikać? Jazda konna to piękny, ale i dość wymagający sport. Początkujący jeździec musi wykazać się m.in. cierpliwością i opanowaniem, ponieważ koń to zwierzę wyjątkowo mądre i współpraca z nim może napotkać pewne trudności.  Często pozornie prawidłowo wykonywane ćwiczenia nie zapewniają właściwego kontaktu ze zwierzęciem.

Jakie błędy początkujący jeździec popełnia najczęściej i jak można ich uniknąć? Co robić, gdy koń zwyczajnie nas nie słucha?

Najczęstsze błędy popełniane w siodle przez adeptów sztuki jeździeckiej

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, koń  jest bardzo inteligentnym zwierzęciem i doskonale wyczuwa nastrój jeźdźca.  Jeśli nie jest on najlepszy, to  może być przyczyną braku  efektywnej współpracy. Są to  – wydawałoby się – niewiele znaczące niuanse,  a jednak decydują
o posłuszeństwie konia i jego zaangażowaniu w trening.

Koń mnie nie słucha – dlaczego i jak to zmienić?

Z czego może wynikać nieodpowiednie zachowanie konia? Przyczyn jest kilka.

  • Koń jak każda żywa istota może mieć zły dzień,  czyli nie być w optymalnej formie fizycznej i psychicznej. Może (podobnie jak człowiek )
    odczuwać złe samopoczucie,  niepokój lub wręcz strach. Poza tym koń,  jako istota myśląca, często sprawdza, na ile może sobie pozwolić. Ma tu miejsce doskonale nam znana z własnych życiowych doświadczeń  zwyczajna próba sił. Jak sobie poradzić z takim problemem?
  • Potrzebne są radykalne działania, czyli natychmiastowa reakcja na złe zachowanie konia. Nie radzisz sobie z tym samodzielnie? Poproś o wsparcie osobę bardziej doświadczoną. Instruktorzy w naszej Stajni  Pod Topolami chętnie służą radą i pomocą, a przy okazji zdiagnozują po czyjej stronie ( Twojej czy wierzchowca )  leży wina za niepokojące sytuacje i zrobią wszystko, aby je wyeliminować.
  • Zdarza się, że napotykamy na swojej drodze konia, któremu się wydaje, że wszystko mu wolno.  Kwestia charakteru,  zresztą dość często spotykana. Jak temu zaradzić?  Konie przyzwyczajone są i respektują hierarchię, a jeździec stanowi jeden z jej elementów.  Twoim zadaniem jest od samego początku określić swoje miejsce  i pokazać zwierzęciu, kto tu rządzi.  W tym tandemie to człowiek powinien znajdować się na szczycie.  Pamiętaj, że prawidłowe relacje budujesz już w stajni.  Jeśli tam zapewnisz sobie dobre maniery konia, to będziesz z nich korzystał również dosiadając go. Jednocześnie  nie możesz być pozbawiony empatii i powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że wożenie kogoś na grzbiecie jest wbrew naturze konia i  nie należy do jego największych przyjemności.
  • Najczęściej jednak  wina za brak posłuszeństwa u konia leży po stronie jeźdźca. Dlatego przede wszystkim przeanalizuj własne zachowanie  i dopuść do siebie myśl, że możesz popełniać błędy. Często ich główną przyczyną jest zbyt duża pewność siebie
    i przekonanie o własnej nieomylności. Nigdy nie trać czujności,  ponieważ świadomość własnych błędów pozwoli na szybkie ich skorygowanie.

Usztywniona sylwetka/nadmierne prostowanie się lub garbienie

Niektórzy początkujący jeźdźcy szczególną uwagę zwracają na własną postawę  i nadmiernie się prostują. Nie jest to prawidłowa pozycja
w siodle, ponieważ zbyt duże usztywnienie  źle wpływa na współpracę z koniem.

Nieprawidłowy oddech / wstrzymywanie oddechu

Zdarza się, że początkujący jeździec zapomina o oddechu, zupełnie niekontrolowanie wstrzymuje go, a warto wiedzieć, że oddech ma ogromne znaczenie podczas jazdy konnej.  Prawidłowy, świadomy oddech skutecznie  rozluźnia ciało, a co za tym idzie – ułatwia lepsze panowanie nad nim. Zachęcamy do korzystania ze specjalnych ćwiczeń dla początkujących jeźdźców, dzięki którym nauczysz się odpowiednich technik oddychania.

Kurczowe trzymanie wodzy/utrzymywanie równowagi na wodzach

Podczas nauki jazdy konnej ważne jest właściwe utrzymywanie równowagi.  W sytuacjach, gdy czujemy się zagrożeni np. koń niespodziewanie przyspieszy, mamy skłonności do odruchowego ściskania wodzy. Takie zachowanie daje złudne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ  nie zwiększamy w ten sposób swojej kontroli nad koniem. Kurczowe trzymanie wodzy utrudnia naukę jazdy konnej i negatywnie wpływa na komfort konia.

Mocne zaciskanie kolan/Zakleszczanie się kolanami

Mocne zaciskanie kolan to odruchowe zachowanie początkującego jeźdźca. Nie jest ani wygodne, ani potrzebne. Ma wyłącznie negatywny wpływ – powoduje usztywnienie ciała, co z kolei sprawia, że dosiad jest nieprawidłowy.

 

Każdy początkujący jeździec ma oczywiście prawo do błędów, ważne, aby zdawać sobie z nich sprawę i z każdym kolejnym treningiem starać się je  eliminować. Dlatego niezwykle istotne jest, aby pierwsze lekcje jazdy konnej pobierać w profesjonalnej szkole nauki jazdy konnej pod okiem doświadczonych instruktorów.

Mieszkańcy Wrocławia i okolic mają taką możliwość – serdecznie zapraszamy do Stajni Pod Topolami. 

Zobacz również:

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
pl_PLPolish