Skip links

Czy osoba dorosła może rozpoczynać naukę jazdy konnej?

Czy osoba dorosła może rozpoczynać naukę jazdy konnej?

Jeździectwo jest sportem dla każdego, bez względu na wiek.  Obecnie zyskuje na popularności wśród dorosłych, którzy na równi z dziećmi i młodzieżą zapisują się na pierwsze jazdy.

Nauka jazdy konnej to absorbujące hobby,  wymaga poświęcenia wolnego czasu, którego młodzi ludzie w wieku szkolnym mają jednak więcej niż dorośli. Osoby starsze potrzebują troszkę więcej zapału i odwagi do zrobienia pierwszego kroku w tym kierunku, ale jeśli już go zrobią –  uzależniają się od cudownego kontaktu z koniem
i wpadają w sidła tej pięknej dyscypliny, która z czasem staje się ich pasją, i na którą zawsze znajdą czas.

Rozpoczynanie nauki przez dorosłych ma tę zaletę, że osobie dojrzałej łatwiej porozumieć się z koniem. Dorosły uczeń dysponuje cechami, które pomagają w nawiązaniu prawidłowej relacji ze zwierzęciem, są to:

 • odpowiedna wrażliwość emocjonalna
 • wewnętrzny spokój i opanowanie
 • regularny rytm dnia
 • jasno określony cel, dla którego rozpoczyna właśnie takie zajęcia
 • umiejętność świadomego stosowania mowy ciała w kontaktach z koniem.

Czy warto, aby osoba dorosła rozpoczynała naukę jazdy konnej? Najczęstsze wątpliwości powstrzymujące przed rozpoczęciem lekcji

Pamiętaj, że powiedzenie Lepiej późno, niż wcale jest niezmiennie aktualne, podobnie jak twierdzenie, że
 w życiu nigdy nie jest za późno na zmiany i realizację marzeń.

Czy warto rozpoczynać naukę jazdy konnej w dorosłym życiu? Odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie tak, pomimo wielu obaw, które mogą utrudniać podjęcie decyzji.

 • Nie martw się – nie będziesz w szkółce jedynym dorosłym, spotkasz również innych ( zyskujesz możliwość  nawiązania nowych, wartościowych znajomości )  na różnych poziomach zaawansowania. Poza tym często organizowane są obozy dla osób pełnoletnich z dogodnie ( poza wakacjami ) dobranym terminem i planem treningowym dopasowanym do wieku i umiejętności uczestników.
 • Uważasz, że nie masz kondycji?  Cóż, sprawność fizyczna raczej pomaga niż przeszkadza, więc będziesz musiał nad nią popracować. Tym bardziej, że nie tylko ułatwia naukę,  ale również zmniejsza ryzyko kontuzji. O ile dotychczas nie leżałeś całymi dniami, to nie jest źle.  Nie musisz od razu zapisywać się dodatkowo na siłownię, nie ma takiej potrzeby, ale zdecydowanie pomyśl o zmianie trybu życia i wprowadź choćby minimalną aktywność  fizyczną np. spacer. Rozpoczęcie nauki jazdy konnej może  być jednocześnie motywacją do  wprowadzenia zdrowego stylu życia. 
 • Już za późno na naukę, nic przecież nie osiągnę  –  takie myślenie jest błędne i demotywujące. Efekty zależą wyłącznie od Twojego nastawienia i – przede wszystkim – zaangażowania. Może nie będziesz wygrywać międzynarodowych zawodów, ale jazda konna jako rekreacja i sportowa rywalizacja daje mnóstwo satysfakcji
  i radości oprócz wielu innych, oczywistych zalet jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu,  bliski kontakt
  z pięknym i mądrym zwierzęciem, nowe znajomości i przyjaźnie wśród pasjonatów jeździectwa, poprawa zdrowia i samopoczucia, doskonały relaks i oderwanie się od stresu dnia codziennego.  Prawda, że brzmi zachęcająco? Spróbuj!
 • Jesteś ambitny i masz większe oczekiwania? Doskonale! Wiele osób rozpoczynających naukę w dorosłym życiu nie poprzestaje na formie rekreacyjnej jeździectwa, ale rozwija się,  szkoli, uzyskuje odznaki jeździeckie
  i czerpie moc satysfakcji z osiąganych wyników.  Możesz dołączyć do grona tych osób  pod jednym warunkiem – musisz zacząć!
 • To niebezpieczny sport! Owszem,  upadki z konia  i  kontuzje są  nieodłącznym elementem tej dyscypliny
  i pewne ryzyko istnieje zawsze.  Pamiętaj jednak, że wśród osób jeżdżących konno prawdopodobnie nie ma ani jednej, która nigdy nie spadła z konia i to  bez względu na wiek. Często największą barierą do pokonania  jest  własna psychika, ale  w dobrej szkole nauki jazdy konnej możesz liczyć na profesjonalną pomoc
  i wsparcie instruktora. Ważne, żeby była to osoba wzbudzająca Twoje zaufanie.

Nie zniechęcaj się, bo jazda konna to piękny sport, a najważniejsza w  nim jest nie siła fizyczna, ale dojrzałość charakteru, którą – z racji wieku – posiadasz.

Jazda konna dla dorosłych

Obecnie powstaje coraz więcej  miejsc, w których można rozpocząć naukę jazdy konnej. Są one w zasięgu każdego bez względu na to czy jesteś mieszkańcem dużego miasta, czy niewielkiej miejscowości. Większość z nas zapewne znajdzie w swojej niedalekiej okolicy niejedną stadninę, w której funkcjonuje szkółka jazdy konnej.

Jednak szkoła szkole nierówna. Wybierz sprawdzone miejsce z dobrymi opiniami wśród użytkowników.
W profesjonalnie prowadzonej szkole powinieneś czuć się dobrze przyjętym i odpowiednio wprowadzonym nowym członkiem społeczności. Ważne, aby instruktor posiadał doświadczenie w nauce osób dorosłych.

Nauka jazdy konnej Wrocław / Stajnia Pod Topolami /

Lekcje jazdy konnej dla dorosłych – grupowe czy indywidualne?

Osoba dorosła wymaga od instruktora nieco  więcej uwagi  niż młodszy uczeń, dlatego też zajęcia grupowe
w młodszym towarzystwie nie są dobrym pomysłem.

Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli – przynajmniej  na początku – zdecydujesz się na lekcje indywidualne.  Alternatywą dla takiego rozwiązanie są zajęcia dla dorosłych w małych grupach.

Jazda konna dla dorosłych Wrocław

Nauka jazdy konnej dla dorosłych Wrocław 

Nauka jeździectwa dla dorosłych –  pierwsze kroki

Przede wszystkim niezwykle istoty jest dobór właściwego wierzchowca. Powinien być dobrany zarówno pod względem wielkości, jak i charakteru.  Najlepszym koniem dla początkującego jeźdźca jest taki, którego cechuje spokojne i zrównoważone usposobienie.

Należy uzbroić się w cierpliwość i nie spodziewać się błyskawicznych efektów  oraz tego, że po kilku lekcjach będziesz mknąć po polach i lasach z rozwianym włosem. Na to przyjdzie czas.  Dorosła osoba nie posiada takiej gibkości ciała jak dziecko i dlatego potrzebuje więcej czasu na wypracowanie idealnego dosiadu i prawidłowej techniki. Na pierwszych zajęciach umiejętności doskonali się i nabiera wprawy podczas treningu na lonży.

Serdecznie zapraszamy do Stajnia Pod Topolami Wrocław  – nasi doświadczeni instruktorzy prowadzą zajęcia nauki jazdy konnej dla dzieci i dla dorosłych.  Z nami masz możliwość doskonalenia swoich umiejętności jeździeckich w pięknym miejscu i z ciekawymi ludźmi – prawdziwymi pasjonatami jeździectwa.

Dołącz do nas już dzisiaj! Zadzwoń i umów się na pierwszą lekcję + 48 535 – 455 – 564 

Jazda konna Wrocław 

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
pl_PLPolish