Skip links

Jak dbać o konia i jego sprzęt jeździecki

Sprzęt jeździecki. Niezbędne wyposażenie dla konia. Jak dbać o sprzęt do jazdy konnej. Jak dbać o konia? Jak dbać o sprzęt jeździecki? Jazda konna Wrocław. Stajnia Wrocław. Szkółka jazdy konnej Wrocław i okolice.  Nauka jazdy konnej Wrocław.

Jak dbać o konia i jego sprzęt jeździecki

Jazda konna zyskuje coraz więcej zwolenników. Chętnych  do jej  uprawiania  przybywa, ponieważ  jest aktywnością, która łączy w sobie  kilka ważnych elementów: dbałość o zdrowie,  bliski kontakt  z koniem oraz przebywanie na świeżym powietrzu.  Wszystkie te czynniki mają niebagatelny wpływ na nasze  samopoczucie. Poza tym   jazda konna jest dyscypliną szalenie elegancką i widowiskową, a  nie wszyscy muszą uprawiać ją zawodowo.  Przybywa osób pragnących jeździć konno  w celach rekreacyjnych, wyłącznie  dla własnej przyjemności.

W odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie powstają ośrodki i szkółki jeździeckie, w których pod okiem doświadczonych instruktorów można doskonalić swoje umiejętności lub rozpocząć naukę jazdy konnej od podstaw.

We Wrocławiu takim miejscem jest Stajnia Pod Topolami, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody i  pod opieką profesjonalistów każdy może zgłębiać tajniki jeździectwa. 

Należy jednak mieć świadomość, że jazda konna jest nie tylko przyjemną, ale i  dość  trudną dyscypliną. Każdy trening czy przejażdżka  wymaga odpowiedniego przygotowania oraz specjalnego wyposażenia zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia.

Dzisiaj skupimy się na tym, jaki sprzęt jeździecki z przeznaczeniem dla wierzchowca jest niezbędny dla zapewnienia bezpiecznej jazdy oraz komfortu jeźdźca.

Sprzęt jeździecki –  obowiązkowe  wyposażenie konia

Koń musi posiadać następujący sprzęt, stanowiący dla niego  podstawowe wyposażenie :

  • Siodło –  absolutna podstawa. Powinno być dobrze dopasowane do  budowy konia i rodzaju uprawianej jazdy konnej.  Siodło zapewnia prawidłowy dosiad i wpływa na komfort jazdy.
  • Popręg – specjalny pas utrzymujący siodło we właściwej pozycji. Zakładany jest pod brzuch konia i również powinien  być doskonale dopasowany, aby nie kaleczyć zwierzęcia. Wpływa na równowagę jeźdźca.
  • Strzemiona – rodzaj pałąków, w które jeździec wkłada nogi podczas jazdy. Ułatwiają wejście na konia oraz przyjęcie i utrzymanie prawidłowej pozycji.
  • Czaprak – dodatek do siodła. Rodzaj narzuty z materiału, której zadaniem jest ochrona końskiego grzbietu przed otarciami. Chłonie pot, zabezpieczając w ten sposób siodło przed wilgocią.
  • Uzda – uprząż na głowę konia. Pomaga jeźdźcowi zapanować nad koniem i utrzymać z nim kontakt.

Sprzęt jeździecki powinien  być dobrany indywidualnie do rodzaju jazdy konnej oraz umiejętności jeźdźca. Powinien również być wykonany
z  wysokiej jakości materiałów,  ponieważ tylko wtedy gwarantuje komfortową i bezpieczną jazdę oraz jest łatwy do konserwacji, dzięki czemu służy przez długi czas.

Sprzęt jeździecki dla konia – jak o niego dbać?

Większość sprzętu jeździeckiego wykonana jest ze skóry, więc odpowiednio przechowywany i konserwowany może służyć bardzo długo.  Czyszczenie sprzętu to czynność obowiązkowa i rutynowa, która musi wejść w krew już od pierwszej wizyty w stajni. Najlepiej dbać o sprzęt na bieżąco,  łatwiej wtedy o utrzymanie go w dobrym stanie.  Kilka wskazówek, jak dbać o koński sprzęt jeździecki:

  • zacznij od rozłożenia sprzętu na elementy
  • następnie usuń największy brud, kurz i pot
  • osusz umyte  elementy – nie rób tego ani na kaloryferze, ani na pełnym słońcu, ponieważ może dojść do  wysuszenia i zniszczenia sprzętu
  • napastuj skórę, aby była odpowiednio natłuszczona i elastyczna.

Zadanie mamy o tyle ułatwione, że w sprzedaży dostępne są doskonałe preparaty do pielęgnacji skóry np.

  • preparat w sprayu czyszczący wyroby skórzane
  • balsam do skór lub balsam intensywnie regenerujący
  • glicerynowe mydło do skór.

Pamiętać należy również o metalowych częściach sprzętu jeździeckiego, powinny być czyszczone po każdym treningu, a rzeczy materiałowe
( np. derki czy owijki )można zwyczajnie prać w pralce.

Jak dbać o konia?

Odpowiednia dbałość o konia to priorytet dla każdej osoby jeżdżącej konno.  Co wchodzi w skład rutynowej pielęgnacji zwierzęcia?

Czyszczenie konia

Jest to podstawowa czynność pielęgnacyjna, którą wykonujemy przed każdym treningiem oraz po zakończeniu przejażdżki.  Nie ma limitów w pielęgnacji konia, więc osoby chętne mogą przychodzić do swojego ulubieńca nawet kilka razy dziennie.  Podczas czyszczenia wykorzystujemy:

  • kantar – rodzaj uzdy
  • uwiąz – gruby sznur lub lina, który mocujemy do kantaru przy pomocy karabińczyka
  • szczotkę do sierści – może być tzw. twarda lub miękka( zależy od rodzaju włosia)
  • zgrzebło gumowe lub plastikowe –  usuwa sklejone miejsca na sierści konia
  • zgrzebło metalowe –  nie czyścimy nim konia, służy do czyszczenia szczotek
  • szczotka do grzywy – specjalistyczny przyrząd  z twardymi zębami do rozczesywania grzywy 
  • kopystka –  specjalne urządzenie z ostrym elementem używane do czyszczenia podeszew  końskich  kopyt, często ze szczoteczką.

Wymieniony sprzęt służy do podstawowej pielęgnacji konia, są jeszcze inne wykorzystywane nieco rzadziej np. podczas jego kąpieli – gąbki
( kilka różnych, każda służy do czyszczenia  innego miejsca na ciele konia), gumowa rękawica, ściągacz do wody, smar i pędzel do natłuszczania kopyt. 

Zadbany koń jest zdrowy i szczęśliwy, a jako zwierzę społeczne wymaga od nas nie tylko pielęgnacji, ale również troski i zainteresowania. Dla dobrego samopoczucia  zwierzęta te potrzebują kontaktu zarówno z ludźmi, jak i innymi końmi.
Koń powinien mieć zapewnione:

  • odpowiednie schronienie
  • wybieg
  • regularne czyszczenie
  • codzienne, odpowiednie karmienie i pojenie
  • opiekę medyczną.

Zadbany, zdrowy koń będzie towarzyszem i przyjacielem przez długie lata, spędzisz w jego siodle wiele wspaniałych chwil.

Pamiętaj, że czysty i zadbany sprzęt oraz  koń w doskonałej formie  są wizytówką jeźdźca.

 

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.