Skip links

Rodzaje dyscyplin jeździeckich i jak je prawidłowo uprawiać

Rodzaje dyscyplin jeździeckich. Jakie są dyscypliny jeździeckie? Jaką dyscyplinę jeździecką wybrać? Jazda konna dla każdego. Jazda konna – ujeżdżanie, rajdy, skoki. Nauka jazdy konnej. Treningi dyscyplin jeździeckich. Szkoła jeździectwa. Jazda konna Wrocław. Konkurencje jeździeckie  Wrocław.

Rodzaje dyscyplin jeździeckich

i jak je prawidłowo uprawiać

Popularność jazdy konnej nieustannie rośnie. Chętnych do uprawiania tego pięknego sportu przybywa, jednak  często osoby rozpoczynające przygodę z jeździectwem  utożsamiają je wyłącznie  z przejażdżkami, ewentualnie skokami przez przeszkody.  Tymczasem  pod określeniem jazda konna kryje się wiele  ciekawych dyscyplin.

Dyscypliny jazdy konnej znacznie się od siebie różnią i mają odmienne wymagania, warto je poznać, aby  właściwie wybrać tę, w której chcemy się rozwijać. Jazda konna to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu,  często staje się pasją o decydującym wpływie na  nasz stylu życia.

W Stajni Pod Topolami spotkasz prawdziwych pasjonatów jazdy konnej. Pod czujnym okiem naszych instruktorów  możesz zarówno stawiać pierwsze kroki w jeździectwie, jak i pogłębiać  umiejętności niezbędne w wybranej dyscyplinie.

Rodzaje dyscyplin jeździeckich

Nad organizacją i rozwojem sportów konnych czuwa Polski Związek Jeździecki. Jego zadaniem jest  opieka nad dyscyplinami jeździeckimi, których wyodrębniono 7.

Do sportów konnych zaliczamy następujące konkurencje:

  • ujeżdżanie
  • skoki
  • powożenie
  • rajdy długodystansowe
  • Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego  ( WKKW )
  • woltyżerkę
  • reining ( tzw. styl western).

Ujeżdżanie, skoki przez przeszkody oraz WKKW są dyscyplinami olimpijskimi.

Jazda konna – ujeżdżanie

Jedna z konkurencji  olimpijskich, bardzo widowiskowa. Polega na wykonywaniu przez konia i jeźdźca określonych figur, odbywa się to na czworokątnej arenie. Niezwykle ważne w tej konkurencji jest odpowiednie przygotowanie konia. Dla widzów szalenie efektowny jest  konkurs  przy dźwiękach muzyki. Wszystkie ruchy i wykonane figury podlegają ocenie sędziowskiej.

Jazda konna – skoki przez przeszkody

Kolejna konkurencja  wchodząca w skład dyscyplin olimpijskich. Skoki przez przeszkody wszyscy doskonale kojarzymy, nie tylko ze sportowych relacji, ale również z  filmów fabularnych czy dokumentalnych. W trakcie olimpijskiej  rywalizacji skoki odbywają się na tzw. parkurach, gdzie rozstawione są przeszkody. Zadaniem duetu jeździec – koń jest pokonać te przeszkody w określonym czasie i kolejności oraz nie popełnić przy tym błędu ( chodzi o jak najmniejszą liczbę zrzutek i jak najlepsze prowadzenie konia).

Jazda konna – powożenie

Jest to jedna z najstarszych dyscyplin jeździeckich.  Zawody trwają 3 dni, a  w skład tej dyscypliny wchodzą trzy oceniane  elementy:

  • a – ujeżdżanie
  • b – maraton
  • c – zręczność powożenia.

Powożenie odbywa się w kategoriach zaprzęgów jednokonnych, parokonnych lub czterokonnych.

Jazda konna – rajdy długodystansowe

Droga rajdu konnego prowadzi przez  naturalne przeszkody na  określonym terenie.   W czasie rajdu cały długi dystans kilkudziesięciu ( od 40 do 160 ) kilometrów należy pokonać konno w jak najkrótszym czasie. Dystans rajdu podzielony zostaje na krótsze odcinki, czyli pętle, pomiędzy którymi wierzchowiec zostaje poddany szczegółowym badaniom weterynaryjnym. Kontynuacja zawodów jest możliwa po pozytywnym wyniku badań i przejściu przez konia tzw. bramki weterynaryjnej. Taka praktyka ma zapobiec  nadmiernej eksploatacji sił zwierzęcia i wyeliminować  zagrożenie dla jego zdrowia.

W tej dyscyplinie najważniejsza jest umiejętność właściwego wytrenowania konia i przygotowanie go kondycyjnie do ekstremalnego wysiłku, jakim jest pokonanie często nie tylko długiej, ale i bardzo trudnej trasy.

Jazda konna – woltyżerka

Ten rodzaj jeździectwa polega na wykonywaniu przez jeźdźca akrobacji na koniu podczas jazdy. Woltyżerka głównie traktowana jest jako element szkolenia i służy przede wszystkim opanowaniu równowagi.

Do uprawiania woltyżerki jeźdźcowi niezbędna jest ponadprzeciętna sprawność fizyczna.

Jazda konna –  Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego ( WKKW )

WKKW jest jedną z dyscyplin olimpijskich wymagającą zarówno wobec konia, jak i jeźdźca, a jednocześnie o wielu walorach artystycznych.  W przypadku tej konkurencji w osiągnięciu sukcesu pomaga bezbłędna komunikacja między zawodnikiem a wierzchowcem oraz właściwie dobrane akcesoria jeździeckie. Ich zadaniem  komfort jeźdźca  oraz wygoda konia, czyli zapewnienie mu optymalnych warunków do jak najdłuższego  zachowania kondycji.

WKKW trwa trzy dni, każdy z nich przeznaczony jest na inną konkurencję, czyli kolejno –  ujeżdżanie, próba terenowa oraz skoki przez przeszkody. Udział w tym konkursie wymaga od zawodnika wyjątkowej wszechstronności i wielu umiejętności jeździeckich.

Jazda konna – styl western, czyli reining

Kombinacje wykonywane w tej dyscyplinie nawiązują do stylu westernowego. Reining polega na jak najdokładniejszym przejechaniu określonej trasy. Konia prowadzi się jedną ręką, a cały przejazd musi być wykonany w galopie.

Dyscypliny jeździeckie – treningi

Rozpoczynając naukę jazdy konnej niewielu z nas od razu wybiera dla siebie dyscyplinę. Na to przychodzi czas  po opanowaniu podstaw jazdy konnej,  wtedy można rozpocząć treningi dyscypliny, która najbardziej przypadła nam do gustu.

Stajnia Pod Topolami zapewnia nie tylko doskonalenie techniki jazdy konnej, ale również pomoc  w wyborze odpowiedniej dyscypliny jeździectwa.  Najważniejsze jest dobre  opanowanie ujeżdżania, bez którego nie zrobisz postępów w innych dyscyplinach. Na co jeszcze trzeba zwrócić  szczególną uwagę?

  • Duży nacisk należy położyć na właściwe szkolenie konia.
  • Istotne znaczenie ma  odpowiednio dobrany sprzęt jeździecki. Siodło oraz inne elementy wyposażenia mają  kolosalny wpływ na komunikację koń – jeździec, a to daje możliwość bezbłędnego wykonywania manewrów.

Zobacz również:

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
pl_PLPolish