Skip links

Ciekawostki ze świata jazdy konnej i historie inspirujących jeźdźców

Ciekawostki na temat jeździectwa. Jak wyglądały początki jeździectwa? Czy jazda konna jest dyscypliną olimpijską? Najważniejsze elementy stroju do jazdy konnej. Jak szybko może poruszać się koń?

Ciekawostki ze świata jazdy konnej i historie inspirujących jeźdźców

Popularność jazdy konnej stale rośnie.  Obecnie coraz więcej osób przekonuje się, że jest to sport dostępny praktycznie  dla każdego,
a  jednocześnie doskonały  sposób na kontakt z naturą, bez względu na porę roku, chociaż najlepiej jest  rozpoczynać przygodę z jazdą konną latem.

Każdy trening, czyli kontakt z koniem i przebywanie na świeżym powietrzu, choćby powolny spacer po łąkach czy leśnych dróżkach, to dla mieszkańca miasta ogromna przyjemność i niezapomniane przeżycie.

Dzisiaj jeździectwo przeżywa renesans, wiele osób pasjonuje się takim sposobem spędzania wolnego czasu, a poza tym niezwykle istotny jest również  wpływ jazdy konnej na zdrowie oraz wspieranie  różnego rodzaju terapii.   Duże zainteresowanie przyczynia się do powstawania nowych ośrodków jeździeckich i rozwoju jeździectwa – zarówno w formie rekreacji, jak i jednej z metod leczniczych. Szczególne znaczenie zyskała w ostatnich latach hipoterapia – głównie dla  niepełnosprawnych dzieci.

Nauka jazdy konnej w każdym wieku, wczasy  i wakacje w siodle, wielodniowe rajdy konne ( często organizowane poza granicami kraju), konkursy ujeżdżania, wyścigi, zawody hippiczne i pokazy woltyżerki zyskują  coraz więcej zwolenników. sposób

Jazda konna to wspaniała aktywność fizyczna  i niezwykła pasja, dzisiaj przygotowaliśmy garść ciekawostek na jej temat, które – być może –  zaskoczą niejednego z Was.

Ciekawostki na temat koni i jazdy konnej

 • Jak długo żyją konie? Średnia długość życia koni i kuców to 25 – 30 lat. Rekordzistą  jest Old Billy, który dożył 62 lat, drugie miejsce zajmuje Shayne – 51 lat.
 • Najwyższy koń – wałach o imieniu Samson. W wieku czterech lat  mierzył 215 cm, ważył 1524 kg.
 • Najmniejszy koń świata – ogier Little Pumpkin rasy falabella urodzony w 1973 roku. Mając dwa lata ważył 9 kg i mierzył 35,5 cm.
 • Dorosły koń ma 40 zębów.
 • Wzajemne  lekkie podszczypywanie i podgryzanie jest wśród koni oznaką przyjaźni. 
 • Koń ma bardzo ruchome uszy! Może obracać je niemal o 180 stopni, i to właśnie uszy kieruje w stronę jakiegoś dźwięku.
 • Ile znamy ras koni? Liczba jest  zarówno imponująca, jak  i zaskakująca – 207. Oczywiście zaliczamy tutaj wszystkie wierzchowce, również kuce.
 • Dorosły koń może spać tylko 3 godziny na dobę.
 • Klacz rozpoznaje swoje młode po zapachu.
 • Ciąża u klaczy trwa 11 miesięcy, a większość porodów ( ponad 90 % ) odbywa się w nocy.
 • Specyficzne umiejscowienie oczu powoduje, że koń widzi prawie wszystko dookoła głowy. Punkty “zero”, czyli niedostrzegalne przez konia  są dwa – tuż przed jego pyskiem oraz okolice zadu.

Wśród jeździeckich rekordów  Guinessa znajdziemy również m.in.:

 • Najdłuższy koński ogon –  381 cm. Rekord pochodzi z 2007 roku i należy do klaczy  JJS Summer Breeze.
 • Najdłużej żyjącymi końskimi bliźniętami były urodzone w 1982 roku Taff i Griff. Przez 31 lat swojego życia mieszkały
  w londyńskim  ogrodzie zoologicznym.
 • Najszybszy koń na świecie osiągnął prędkość 70, 76 km/godzinę. Polski rekord wynosi 68, 2 km/h i należy do Mijaza – ogiera pełnej krwi angielskiej. Jest to dość świeży wynik uzyskany podczas treningu, w 2015 roku.
 • Najwyższy ( uznany!)  koński skok – 2,47 m.
 • Najdłuższy koński skok –  długość najdłuższego  skoku nad przeszkodą  wynosi 8,25m.
 • Najdroższy koń na świecie – 70 milionów dolarów kosztował Fusaichi Pegasus, koń wyścigowy. W Polsce największą kwotę  – 1,4 miliona euro –  uzyskano w 2015 roku  podczas aukcji w Janowie Podlaskim. Nabywca zapłacił  taką sumę za Pepitę – klacz czystej krwi arabskiej.

Jak wyglądały początki jeździectwa?

Początki jeździectwa datujemy na okres około 4,5 tysiąca lat p.n.e. kiedy udomowiono konie. Duży rozwój jeździectwa nastąpił
w starożytnym Rzymie, w którym już wtedy funkcjonował zawód nauczyciela jazdy konnej. W tamtym okresie  powstały pierwsze akademie jeździectwa, w których doskonalono  również  sztukę powożenia.

Czy jeździectwo jest dyscypliną olimpijską?

Jeździectwo obecne jest na olimpiadach od 1900 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawiło się w programie  paryskich igrzysk olimpijskich.  Obecnie  medale olimpijskie przyznawane są indywidualnie i drużynowo w trzech kategoriach – ujeżdżanie, skoki przez przeszkody oraz WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego.

Najważniejsze elementy ubioru jeźdźca

Jaki ubiór powinien  mieć jeździec?

Głowę chroni toczek ze sztywnego tworzywa pokryty ciemnym aksamitem,  na dłonie jeździec wkłada rękawiczki. Do jazdy konnej przeznaczone są specjalne, wysokie buty, a spodnie, czyli bryczesy uszyte są z zachowaniem niezbędnych wymogów – posiadają specjalne wzmocnienia na wysokości kolan i pozbawione są szwów po wewnętrznych stronach  nogawek.

Historie inspirujących jeźdźców – Kto był pierwszym polskim indywidualnym  medalistą olimpijskim?

Pierwszy indywidualny medal zdobył Adam Królikiewicz podczas igrzysk w Paryżu. Trzecie miejsce, czyli brązowy medal uzyskał  w skokach przez przeszkody.

 

Aby rozpocząć przygodę z jazdą konną trzeba umówić się na pierwszy trening.  Nie warto zwlekać z decyzją  i tracić czasu – serdecznie zapraszamy do Stajni Pod Topolami we Wrocławiu. Zadzwoń i umów się +48  535 – 455 – 564 

Instruktor udzieli niezbędnych informacji i poinformuje, co będzie potrzebne do rozpoczęcia nauki. Pamiętaj, że jazda konna to  nie tylko sposób na dobrą kondycję fizyczną, to również doskonały relaks i odprężenie psychiczne, tak potrzebne w dzisiejszej pełnej stresu codzienności.

Zobacz również:

 

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
pl_PLPolish