Jak wsiąść na konia?
Jak wsiąść na konia. Jak prawidłowo wsiąść na konia?
- Zalety jazdy konnej.
- Przygotowanie do nauki jazdy konnej.
- Jak poprawnie wsiąść na konia.
Jazda konna to piękny sport, dzięki niemu mamy możliwość spędzania czasu na łonie natury i świeżym powietrzu. Bliski kontakt z przyrodą to nie jedyna zaleta uprawiania tej aktywności – jazda konna poprawia funkcjonowanie organizmu.
Zalety jazdy konnej
Poruszane tematy
Lista zalet jazdy konnej jest długa, oto największe korzyści jakie daje:
- hipoterapia stosowana jest w leczeniu wielu schorzeń dorosłych i dzieci (autyzm, porażenie mózgowe, rehabilitacja powypadkowa), wpływa na poprawę stanu zdrowia osób niepełnosprawnych
- poprawia koordynację ruchową, równowagę i sylwetkę całego ciała
- wzmacnia mięśnie
- wyszczupla sylwetkę
- poprawia pracę i wzmacnia układ krążenia, odpornościowy, oddechowy
- usprawnia trawienie i pracę jelit
- poprawia samopoczucie – bliski kontakt z koniem i z przyrodą niweluje stres oraz napięcie psycho – fizyczne
- nie ma ograniczeń wiekowych dla uprawiania tej aktywności
- kształtuje charakter – uczy dyscypliny, cierpliwości, opanowania i właściwej relacji z koniem. Opieka nad koniem wymaga systematyczności, wrażliwości oraz odpowiedzialności. Cechy te – zdobyte lub utrwalone
w stajni – są wizytówką również w życiu zawodowym i prywatnym.
Jazda konna ma również wymiar społeczny – daje możliwość poszerzenia grona znajomych, wspólna pasja i spędzanie czasu na pracy w stajni oraz przejażdżkach po okolicy to doskonały fundament dla bliskiej znajomości i nowej przyjaźni.
Jazda konna, jak każda inna aktywność sportowa, wymaga stopniowego doskonalenia umiejętności. Nikt na pierwszym treningu nie galopuje radośnie po polach i lasach – nauka jazdy konnej to proces wymagający czasu
i samozaparcia, gdyż zdarzają się także gorsze chwile – bóle mięśni, siniaki i upadki z konia.
Aby mogło dojść do upadku z konia, trzeba najpierw na niego wsiąść, prawda?
Przygotowanie do nauki jazdy konnej
Odpowiedni strój
Obowiązkowym elementem jest ochrona głowy. Należy dobrać kask lub toczek odpowiedniej wielkości, aby dobrze przylegał do brody, nie może uciskać. Buty powinny sięgać do kolan i mieć 1 – 2 centymetrowy obcas, co zapobiega ześlizgiwaniu się stóp ze strzemion. Buty i nakrycie głowy to podstawa, ale również zwykłe spodnie warto zamienić na bryczesy, zwiększa to komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Budowanie relacji z koniem
Pamiętaj, że koń to bardzo duże, żywe stworzenie, ma własny rozum i sam decyduje, czy Ci zaufa, czy nie. Musisz zadbać o właściwą relację między wami. Zaufanie zbudujesz spokojem i odpowiednim zachowaniem – nie śpiesz się i nie okazuj strachu, bądź przyjacielski i pewny siebie. Zanim wsiądziesz na konia daj czas sobie i jemu na zbliżenie się do siebie – połóż dłonie na pysku i głaskaj delikatnie. Nie chodź wokół konia, aby nie mógł Cię kopnąć, nie podchodź do niego centralnie z przodu lub z tyłu – może Cię nie widzieć, nie stwarzaj sytuacji, w której koń będzie zaskoczony Twoją obecnością. Najlepiej jest podchodzić z boku i stawać na wysokości jego przednich kończyn. Wsiadanie możesz rozpocząć, gdy koń jest spokojny i stoi bez ruchu.
Jak poprawnie wsiąść na konia?
Prawidłowe wsiadanie na konia jest istotne nie tylko z punktu widzenia jeźdźca, to także komfort i wygoda konia, który – pomimo swojej wielkości i masy – jest zwierzęciem delikatnym.
Wsiadanie na konia – krok po kroku:
- koń musi mieć siodło, w innym przypadku jazda nie jest bezpieczna
- osoba początkująca może skorzystać ze specjalnych schodków, które ułatwiają wejście na konia a jego samego odciążają ( takie schodki dla początkujących są w wyposażeniu stajni )
- zawsze wsiadasz z lewej strony, jest to zwyczaj praktykowany od czasów średniowiecza, dla konia nie ma większego znaczenia
- upewniasz się, że popręg jest właściwie dociągnięty
- lewą ręką przytrzymujesz wodze przy szyi konia, aby stał nieruchomo
- lewą stopę wkładasz w lewe strzemię
- prawą ręką chwytasz tylny łęk siodła
- prawą nogą mocno odbijasz się od ziemi i podciągasz ją w kierunku siodła
- szybkim ruchem przerzucasz prawą nogę nad zadem i opuszczasz na siodło.
Wsiadanie na konia z podwyższenia znacznie zmniejsza obciążenie jego kręgosłupa i możliwość otarcia delikatnej skóry przez popręg. Również ciężkie opadanie na siodło szkodzi kręgosłupowi zwierzęcia. Te wszystkie czynniki mają duży wpływ na komfort konia i wpływają na jego chęć współpracy z człowiekiem.
Zapraszamy do kontaktu – Stajnia Pod Topolami- pod okiem naszych doświadczonych instruktorów doskonale opanujesz tajniki jazdy konnej. Piękne, okoliczne tereny zapraszają na przejażdżki.
Zobacz również: