Skip links
Prawidłowa pozycja w trakcie jazdy konnej

Prawidłowa pozycja w trakcie jazdy konnej

Prawidłowa pozycja w trakcie jazdy konnej. Prawidłowa pozycja – inaczej dosiad –  jest niezwykle istotnym elementem jazdy konnej. Odpowiedni układ ciała ułatwia jazdę, a jednocześnie wpływa na właściwy kontakt z koniem. Poza tym prawidłowa pozycja jeźdźca pomaga w utrzymaniu równowagi, co wiąże się z zachowaniem bezpieczeństwa.

Błędy w dosiadzie popełniane są głównie przez osoby początkujące, będące w trakcie nauki jazdy konnej. Warto jednak pamiętać, aby od samego początku kłaść nacisk na dobrą pozycję  i od razu przyswajać właściwe zasady. Taka taktyka pozwala na szybkie wdrożenie  i  stosowanie obowiązujących reguł, aby w przyszłości nie powielać złych nawyków.

Nauka jazdy konnej Wrocław 

Cechy prawidłowego dosiadu konia

Prawidłowa pozycja jeźdźca ma wpływ na utrzymanie równowagi przez konia oraz na współpracę z nim. Koń jest zwierzęciem dużym i ciężkim, a jednocześnie delikatnym i wrażliwym, warto o tym pamiętać podczas nauki, pierwszych kontaktów oraz  wspólnych przejażdżek.

Opanowanie właściwej pozycji jest kluczowe dla dalszych kontaktów z koniem – bez tego trudno będzie
o odpowiednie szkolenie i treningi, dlatego  też przede wszystkim trzeba skupić się na  pracy z własnym ciałem.

Jaki powinien być prawidłowy dosiad?  Odpowiednią pozycją wywierasz wpływ na wierzchowca, najlepiej zatem,  żeby była swobodna i elastyczna, a zarazem zdecydowana i stabilna. Jeśli nie opanujesz prawidłowej pozycji – zapomnij o płynnej jeździe i harmonijnej współpracy z koniem.

Jak w każdej dziedzinie – wprawy nabieramy z biegiem czasu, w trakcie ćwiczeń.  Stopniowe przyzwyczajenie do konia oraz większa swoboda w kontakcie z nim zaowocuje elastycznością ciała, które intuicyjnie będzie dążyło do harmonii z ruchami wierzchowca, a wtedy jazda stanie się przyjemnością dla obu stron.

Jazda konna dla dzieci  Wrocław 

Prawidłowa pozycja jeźdźca podczas jazdy konnej

Głowa

Podczas jazdy konnej głowa powinna być w pozycji naturalnej, ze wzrokiem skierowanym na wprost, między uszami konia.  W takiej pozycji prostujemy się, a szyja i potylica rozluźniają się w naturalny sposób, co zwiększa komfort jazdy. Czego unikać? Nie schylaj głowy i nie kieruj wzroku w dół, na konia. Szuja i potylica zostają usztywnione, a ich wymuszona pozycja doprowadza do zaburzenia równowagi ciała.

Barki, łopatki

Powinny być lekko ściągnięte, a klatka piersiowa wysunięta do przodu, co ułatwi jej pracę.  W takiej pozycji nie garbisz się i rozluźniasz kręgosłup. Swobodna, elastyczna praca kręgosłupa doskonale amortyzuje ruch konia podczas jazdy.

Ręce, łokcie

Swobodnie i naturalnie opuść wzdłuż tułowia. Łokcie powinny przylegać do boków.

Dłonie

Podczas jazdy powinny znajdować się na wysokości kłębu konia, blisko siebie i na jednakowej wysokości. Kciuki powinny być skierowane pod kątem, w górę.

Tułów i miednica

Tułów musi utrzymywać jak najbardziej pionową pozycję, pochylenie do przodu może skutkować zaburzeniem równowagi podczas jazdy. Plecy powinny być naturalnie wygięte, a ich mięśnie rozluźnione.  Ciężar ciała należy rozłożyć  równomiernie  na kości biodrowe i mięśnie ud. Miednica powinna zajmować najgłębsze miejsce w siodle.

Nogi

Ich właściwa pozycja to swobodne przyleganie do  boków konia. Kolana powinny być zgięte i  luźno opierać się na siodle. Taka pozycja obniża piętę ( piety powinny stanowić najniższy punkt ciała jeźdźca ) i  we właściwy sposób ustawia łydkę. Wewnętrzna strona łydki powinna lekko przylegać do boku konia zaraz za popręgiem. Uda zwracamy do wewnątrz, wtedy kolana oprą się na siodle. Stopy spoczywają w strzemionach, ustawione równolegle do boków konia.

Odpowiednia pozycja  to nie tylko kwestia  stricte techniczna, to również sposób w jaki postrzegamy jeźdźca na koniu. Elegancja, gracja i  harmonia to cechy, dzięki którym ten sport jest tak piękny i efektowny. 

Serdecznie zapraszamy, przyjedź do nas! Piękne tereny, bliski kontakt z przyrodą, wspaniałe zwierzęta oraz doświadczona i uśmiechnięta kadra to atuty Stajni Pod Topolami.  W naszej bogatej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie

Wakacje w siodle 2022 Wrocław Stajnia Pod Topolami

Jazda konna dla dzieci i dorosłych Wrocław 

Zobacz również:

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
pl_PLPolish