Skip links

Czym jest trening korekcyjny i jak może pomóc w rozwoju jeźdźca

Ćwiczenia korekcyjne dla koni. Na czym polega trening korekcyjny? Czy konie potrzebują ” gimnastyki ” korekcyjnej podobnie jak ludzie? Ćwiczenia korygujące dla koni. Kiedy potrzebny jest trening korekcyjny? Czy trening korekcyjny ma wpływ na rozwój jeźdźca?

Czym jest trening korekcyjny i jak może pomóc w rozwoju jeźdźca

Zadaniem treningu korekcyjnego jest wzmocnienie ciała konia z uwzględnieniem  jego indywidualnych cech anatomicznych, fizjologicznych
i psychicznych. Poprzez odpowiednie techniki trener angażuje do pracy całe ciało wierzchowca, tak aby w prawidłowy sposób mogło nosić jeźdźca. Profesjonalnie przeprowadzony trening korekcyjny poprawia sprawność, wytrzymałość i siłę konia, a dzięki temu ma  bezpośredni wpływ na współpracę z jeźdźcem i jakość relacji koń – człowiek.

Celem każdego treningu  jest taka praca, która pozytywnie  wpłynie na kondycję i zachowanie konia oraz sprawi, że bez oporu  będzie on słuchał  jeźdźca i właściwie rozumiał  jego polecenia.

Trening korekcyjny –  kiedy jest potrzebny?

Trening korekcyjny konia to odpowiednik naszej  gimnastyki korekcyjnej.  W trakcie treningu  wykonujemy odpowiednie ćwiczenia, aby zapewnić sobie optymalną formę, m.in. zniwelować wady postawy, wzmocnić mięśnie  oraz zwiększyć wytrzymałość i sprawność  organizmu. Taki sam cel mają konkretne zestawy ćwiczeń dla koni. Kiedy należy z nich korzystać, w jakich sytuacjach trening korekcyjny jest najlepszym rozwiązaniem?

Trening korekcyjny jest potrzebny w przypadku koni wymagających rehabilitacji, zwiększenia wydolności  i sprawności, najczęściej, gdy:

  • chcemy poprawić kondycję konia ( lub w ogóle przywrócić formę) po kontuzji albo dłuższej przerwie w aktywności
  • koordynacja konia oraz jakość chodów wymaga poprawy
  • usztywnienia w ciele konia są zbyt duże i chcemy je zmniejszyć
  • brak zauważalnych postępów u konia (  trening korekcyjny pozwoli poznać i usunąć przyczynę takiego stanu )
  • koń stawia opór podczas pracy i chcemy znaleźć oraz zniwelować powód  takiego zachowania
  • zauważamy, że u konia występują dysfunkcje fizyczne np. wypadanie rzepki czy niestabilna miednica
  • koń  wykazuje tendencje do ruchu w jedną stronę
  • chcemy poprawić i wzmocnić kondycję psychiczną zwierzęcia, czyli wpłynąć na poprawę kontaktu  z jeźdźcem i wykonywanie jego poleceń.

Warto dodać, że trening korekcyjny – poza korzystnym działaniem w znaczeniu stricte medycznym –   jest doskonałym sposobem na urozmaicenie rutynowego, codziennego treningu.

 Trening korekcyjny – czy każdy jeździec może  się go podjąć?

Trening korekcyjny powinien przeprowadzać doświadczony trener, o dużej merytorycznej wiedzy i najlepiej, aby poparta była stosownym doświadczeniem. Odpowiedzialność  trenera w tym przypadku jest duża – musi posiadać wystarczającą wiedzę, aby umieć dobrać zestaw konkretnych ćwiczeń do problemu ruchowego konia, jednocześnie biorąc pod uwagę jego osobnicze predyspozycje. Zastosowanie wybranych ćwiczeń powinno znajdować uzasadnienie w potrzebach konia, w żaden sposób nie można mu zaszkodzić  i np. pogłębić uraz w wyniku źle  przeprowadzonego treningu.

Generalnie zalecenia treningowe dla koni powinien opracowywać specjalista – w tym przypadku trener z rzetelną wiedzą,  fizjoterapeuta lub  masażysta. Podstawę powinna stanowić znajomość anatomii i fizjologii końskiego organizmu.

Warto  jednak wiedzieć, że niektóre zalecane ćwiczenia są niezwykle proste i   może korzystać z nich praktycznie każdy właściciel konia. Należy  również wspomnieć, że rodzaj treningu dobiera się do wieku konia, i tak – inne ćwiczenia zalecane są dla młodego zwierzęcia w fazie rozwojowej, a inne dla koni starszych.

Jak trening korekcyjny wpływa na konia i człowieka?

W jeździectwie jednym z najważniejszych elementów jest dbałość o wierzchowca i jego dobrostan psycho – fizyczny. Zadbany pod każdym względem koń to wizytówka stajni i jeźdźca.

Jednak czasami  jest tak, że nawet właściwa  nauka i prawidłowe szkolenie nie mogą całkowicie wyeliminować złych nawyków konia i jego tzw.  wzorców ruchowych. Powielane błędy prowadzą do skurczu mięśni czy ograniczenia ruchomości stawów, a takie objawy nie znikają samoistnie. Niezbędna jest terapia manualna przywracająca koniowi optymalny, czysty ruch. Koń musi wykonać wiele ćwiczeń, aby na nowo  stworzyć prawidłowy wzorzec ruchowy i nauczyć się prawidłowego poruszania.

Reasumując – ćwiczenia korekcyjne mają zlikwidować problemy postawy konia oraz  wpłynąć korzystnie na jego sposób poruszania się
i koordynację ruchową oraz zapobiegać kontuzjom. Zdrowy, sprawny koń szybciej i  łatwiej nawiązuje współpracę z jeźdźcem, a jego prawidłowa postawa i reakcje mają niebagatelny wpływ na komfort jazdy partnera i jego  właściwą pozycję w siodle.

 

Chciałbyś rozpocząć naukę jazdy konnej? Teraz jest odpowiedni moment –  zadzwoń i umów się na pierwszą lekcję +48 535 – 455 – 564 

Serdecznie zapraszamy  – Stajnia Pod Topolami.

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
pl_PLPolish