Skip links
Kiedy zacząć jeździć konno

Kiedy zacząć jeździć konno?

Kiedy zacząć jeździć konno. Konie to wyjątkowe zwierzęta – duże, a jednocześnie delikatne i wrażliwe, kontakt z nimi  ma niezwykłą moc i przynosi niesamowite efekty. Wewnętrzny spokój konia, dotyk jego sierści i ciepło ciała już dla najmłodszych dzieci stanowi silną zachętę do obcowania z nim.

Nauka jazdy konnej dla dzieci

Do jazdy konnej dla dzieci do ósmego roku życia lub 145 cm wzrostu przeznaczone są odpowiednio dopasowane kucyki. Bezpieczeństwo dzieci stawiamy na pierwszym miejscu, dlatego wybrany koń musi być wyjątkowo spokojny i cierpliwy. Przygodę z jazdą konną może rozpoczynać już  trzyletnie dziecko, o ile  wykazuje takie zainteresowanie i chęci, właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do zapisania trzylatka na naukę.

Kiedy zacząć jeździć konno

Przed pierwszą wizytą w stadninie należy przygotować dziecko psychicznie nie tylko do kontaktu z koniem, ale również do posłuszeństwa wobec instruktora i stosowania się do jego poleceń.  Jeśli dziecko wykazuje pewne obawy można na początku poprzestać na samym pobycie w stadninie, obserwacji zwierząt i innych dzieci, aby maluch mógł  spokojnie i bez presji zapoznać się ze specyfiką miejsca.

Konie do jazdy konnej Wrocław – hodowla szetlandów 

Czy kilkumiesięczne dziecko może rozpocząć przygodę z jazdą konną?

Wiek trzech lat nie musi stanowić dolnej granicy, od której uczymy dziecko jazdy konnej. Jeśli  dziecko  nie obawia się konia i nie manifestuje w jakiś sposób swojej niechęci do kontaktów z nim możemy już wcześniej rozpocząć próby na zasadzie hipoterapii z instruktorem. Instruktor może siedzieć na koniu wraz z dzieckiem lub trzymać je na końskim grzbiecie z dołu. Pierwsze obcowanie z koniem w żaden sposób nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, przynosi same korzyści – koń pobudza wszystkie zmysły dziecka. Poprzez pierwszy kontakt maluch poznaje konia, dotyka go, tworzy się między  nimi naturalna, piękna, pełna miłości więź.

Ruch konia uspokaja, jest kojący i stanowi świetną terapię. Ważne, aby nic nie robić na siłę i pozwolić dziecku na nowe doznania  wg własnego, indywidualnego tempa. Często jest tak, że maluszek chętniej siada na konika jeśli widzi, że robi tak starsze rodzeństwo.

Nauka jazdy konnej dla dzieci Wrocław 

Pierwsze jazdy konne trzyletniego dziecka

Wg doświadczonych instruktorów trzyletnie dziecko może siedzieć na końskim grzbiecie  samo podczas gdy instruktor idzie obok. Trzylatek ładnie i pewnie trzyma się na koniu, jest już świadomy wysokości i związanego z nią niebezpieczeństwa. Po kilku regularnych zajęciach poprawnie wykonuje proste ćwiczenia i stosuje się do poleceń, szybko uczy się zachowania równowagi na koniu, a  dzięki temu wzrasta jego pewność siebie. Może odbywać  systematyczne treningi.

Lekcje jazdy konnej dla czterolatka

Dziecko cztery+ regularnie uczęszczające na zajęcia może przejść na lonżę ( rodzaj długiego sznurka) i wykonywać proste ćwiczenia oraz  uczyć się bardziej skomplikowanych elementów, takich jak prawidłowe trzymanie wodzy, kierowanie prawo – lewo, startowanie i zatrzymywanie.

Jak szybko dzieci  jeżdżą konno?

Zajęcia dla dzieci do szóstego roku życia odbywają się wyłącznie w najwolniejszym chodzie konia, czyli stępie. Taki chód jest bezproblemowy i bezpieczny  – nie obciąża stawów i kręgosłupa.

Drugi co do szybkości chód konia, czyli kłus jest praktycznie zarezerwowany dla dzieci szkolnych, właśnie ze względu na obciążenie kręgosłupa. Na krótkotrwałe kłusowanie instruktor pozwala młodszemu dziecku wyłącznie na krótko, dla uatrakcyjnienia zajęć. Kłusowanie szalenie się dzieciom podoba, wywołuje radość i ogromną satysfakcję, nie może jednak stanowić podstawy całego treningu.

Jak często powinny odbywać się lekcje jazdy konnej?

Kwestia częstotliwości treningów jest bardzo indywidualna. Osoba ucząca się jazdy konnej najlepsze efekty osiąga przy dwóch zajęciach tygodniowo, ale regularny trening jeden raz w tygodniu to  również dobre rozwiązanie.

Optymalny czas trwania jazdy konnej w zależności od wieku, oczywiście jest możliwość modyfikacji i elastycznego dopasowania do danej osoby:

  • 1 – 2 lata:  5 minut
  • 2 – 4 lata:  15 minut
  • 4 – 9 lat:    30 minut
  • 9 – 60 lat:   1 godzina
  • wiek 60 +   30 minut
  • wiek 70+    15 minut.

Czy osoba dorosła może rozpocząć naukę jazdy konnej?

Jeździectwo to piękny i efektowny sport, a jazdy konnej  można uczyć się w każdym wieku. Jazda konna już na etapie nauki daje wiele wymiernych korzyści – poprawę kondycji fizycznej i samopoczucia, bliski kontakt z koniem i przebywanie na łonie natury, poszerzanie grona znajomych.

Nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych Wrocław

Pamiętajmy jednak, że nauka jazdy konnej powinna sprawiać radość i przyjemność, być źródłem satysfakcji
i dodawać energii oraz pewności siebie, nie róbmy  więc nic na siłę.

Wakacje w siodle 2022 – Stefa dzieci w Stajni Pod Topolami Wrocław

Zobacz również:

Jak nas wyszukują w przeglądarce?

 

 

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
pl_PLPolish