Skip links
Cechy dobrego jeźdźca

10 wartości wyróżniających dobrego jeźdźca

Jakimi cechami trzeba się wyróżniać, aby zasłużyć na  miano dobrego jeźdźca? 

Jazda konna przestaje być sportem elitarnym, jest coraz bardziej popularna i łatwo dostępna. Wokół nas przybywa szkółek,
w których swoje pasje jeździeckie  może realizować każdy, bez względu na wiek.  Jazda konna to głównie rekreacja, a podmiejskie stadniny zapewniają treningi jazdy konnej dopasowane do umiejętności  zarówno początkującego, jak i doświadczonego jeźdźca.

Jazda konna niewątpliwie jest pięknym sportem, ale specyficznym i wymagającym. I nie chodzi tu bynajmniej o umiejętności techniczne, które zresztą udoskonalamy na każdym kolejnym treningu, ale o współpracę z koniem i traktowanie go w odpowiedni sposób.

W czasie lekcji i treningów między koniem a jeźdźcem nawiązuje się wyjątkowa więź oparta na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Aby zostać uznanym za dobrego jeźdźca nie wystarczy poprawna pozycja na koniu i opanowanie techniki, ważne jest to ” coś”, co powoduje, że koń i jeździec doskonale czują się w swoim towarzystwie i rozumieją nawzajem swoje potrzeby i oczekiwania.

Stadnina Wrocław 

Hodowla Szetlandów Wrocław 

Cechy dobrego jeźdźca – dobro konia stawia na pierwszym miejscu

Koń – mimo, że potężny –  jest zwierzęciem wrażliwym i delikatnym, dobry jeździec doskonale wyczuwa i przewiduje jego nastrój, zachowanie i zamiary. Wychwytywanie subtelnych sygnałów pomaga we wzajemnym zrozumieniu i ułatwia kontakt. Czyli  znajomość psychiki konia wychodzi na prowadzenie.

Cechy dobrego jeźdźca   – troska o  konia

Przed rozpoczęciem treningu poświęca czas na kontakt z koniem i pilnie obserwuje, czy jest w dobrej formie. Zwraca uwagę również na jego nastrój i buduje przyjazną atmosferę, dzięki której wspólnie spędzony czas będzie radością dla obu stron. Dbałość o konia to również troska o zabezpieczenie jego fizycznych potrzeb  – m. in.  czysty boks czy dostęp do świeżej wody.

Cechy dobrego jeźdźca  – cierpliwość 

” Co nagle, to po diable” świetnie pasuje do relacji człowiek – koń. Niektóre procesy muszą toczyć się swoim własnym, powolnym rytmem. Zarówno człowiek, jak  i zwierzę potrzebują odpowiedniej ilości czasu na wypracowanie wspólnych standardów. Koń nie lubi nerwowej atmosfery i zniecierpliwienia, a w sytuacji stresowej może zareagować gwałtownie.

Cechy dobrego jeźdźca – jest wytrwały i nie poddaje się przy pierwszych  niepowodzeniach

Czasem każdy może mieć gorszy dzień i  zwyczajnie spaść konia ( zwłaszcza w początkowym etapie nauki jazdy konnej ).  Pierwszy upadek często  na długo zniechęca do jazdy konnej, ale w powiedzeniu,  ” jak nie spadniesz, to się nie nauczysz ” jest dużo racji. Nie poddawanie się w gorszych chwilach świadczy o silnym charakterze przyszłego mistrza jeździectwa.

Cechy dobrego jeźdźca –  empatia

Stara się zrozumieć zachowanie konia i prawidłowo interpretuje sygnały, jakie wysyła ( przecież nie powie, o co mu chodzi ). Sam stara się  wyczuć jego lęk  lub  poznać przyczynę nietypowego zachowania – może wynika z faktu, że ma złe wspomnienia związane z daną sytuacją ?  Rolą jeźdźca  jest sprawić, by koń  poczuł się bezpiecznie i pozwolił człowiekowi na przejęcie dowodzenia.

Cechy dobrego jeźdźca –  chęć nauki

Jest otwarty na permanentne samodoskonalenie, zdaje sobie sprawę z własnych ograniczeń i niedoskonałości, robi wszystko, aby je wyeliminować. Nie uważa za  możliwe osiągnięcie pułapu, w którym stwierdzi, że już wszystko umie. Nowe wyzwania
i przeszkody do pokonania są mu niezbędne do życia jak tlen. Pragnie tworzyć z koniem perfekcyjny duet i dąży do tego na każdym kolejnym treningu.

Chętnie pogłębia swoją wiedzę na temat koni, korzystając zarówno z literatury, jak  również z  wiedzy i doświadczenia innych jeźdźców i instruktorów, a uważna obserwacja konia pomaga mu w nawiązaniu porozumienia  i dobrej współpracy.

Cechy dobrego jeźdźca – umiejętność odpuszczania

Zdarzają się dni, kiedy nawet trening jazdy konnej nie przebiega tak, jak powinien. To całkowicie naturalne. Jeździec znając   możliwości fizyczne i psychiczne swoje i konia powinien umieć zakończyć trening w odpowiednim momencie. Odpuszczenie to  nie porażka, to pokazanie swojej siły, dzięki której nie forsuje niepotrzebnie konia w widocznie słabszym dla niego momencie.

Cechy dobrego jeźdźca – panowanie  nad emocjami

Problemy życia codziennego pozostawia przed bramą stadniny. Koń nie powinien odczuwać  negatywnych emocji. Dobry jeździec nigdy nie przerzuca na konia swoich frustracji i absolutnie nigdy nie sprawia zwierzęciu fizycznego bólu.

Cechy dobrego jeźdźca – odporność na stres

Jeździectwo jest sportem, w którym często dochodzi do kontuzji i groźnych zdarzeń – upadków lub  niespodziewanych
i gwałtownych  reakcji koni. Dobry jeździec jest  ostrożny, posiada umiejętność  chłodnej oceny sytuacji i szybkiego reagowania. W sytuacjach kryzysowych zachowuje spokój, a gdy coś nie wychodzi w czasie treningu – powtarza to po raz kolejny, i jeszcze raz.

Cechy dobrego jeźdźca – pokora

Zawsze chętnie przyjmuje uwagi i wskazówki,  nigdy nie wini innych za swoje niepowodzenia, wie, że wynikają z jego własnych niedoskonałości i błędów. Pokora nie jest uwłaczająca, raczej budująca, ponieważ pozwala osiągnąć cel.

Żeby zostać dobrym  jeźdźcem trzeba zrobić pierwszy krok – zapraszamy do Stajni Pod Topolami na naukę i doskonalenie jazdy konnej. Pod okiem naszych instruktorów szybko nabierzesz odpowiednich umiejętności, a jednocześnie zyskasz dla siebie bezcenny czas na łonie natury w towarzystwie pozytywnych ludzi i pięknych, dostojnych zwierząt.

Nauka jazdy konnej Wrocław 

Nie czekaj i zadzwoń już teraz, nie trać czasu!  48 535 – 455 – 564 

Zobacz również:

 

 

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.