Skip links

10 wartości wyróżniających dobrego jeźdźca

Jakimi cechami trzeba się wyróżniać, aby zasłużyć na  miano dobrego jeźdźca? 

Jazda konna przestaje być sportem elitarnym, jest coraz bardziej popularna i łatwo dostępna. Wokół nas przybywa szkółek,
w których swoje pasje jeździeckie  może realizować każdy, bez względu na wiek.  Jazda konna to głównie rekreacja, a podmiejskie stadniny zapewniają treningi jazdy konnej dopasowane do umiejętności  zarówno początkującego, jak i doświadczonego jeźdźca.

Jazda konna niewątpliwie jest pięknym sportem, ale specyficznym i wymagającym. I nie chodzi tu bynajmniej o umiejętności techniczne, które zresztą udoskonalamy na każdym kolejnym treningu, ale o współpracę z koniem i traktowanie go w odpowiedni sposób.

W czasie lekcji i treningów między koniem a jeźdźcem nawiązuje się wyjątkowa więź oparta na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Aby zostać uznanym za dobrego jeźdźca nie wystarczy poprawna pozycja na koniu i opanowanie techniki, ważne jest to ” coś”, co powoduje, że koń i jeździec doskonale czują się w swoim towarzystwie i rozumieją nawzajem swoje potrzeby i oczekiwania.

Stadnina Wrocław 

Hodowla Szetlandów Wrocław 

Cechy dobrego jeźdźca – dobro konia stawia na pierwszym miejscu

Koń – mimo, że potężny –  jest zwierzęciem wrażliwym i delikatnym, dobry jeździec doskonale wyczuwa i przewiduje jego nastrój, zachowanie i zamiary. Wychwytywanie subtelnych sygnałów pomaga we wzajemnym zrozumieniu i ułatwia kontakt. Czyli  znajomość psychiki konia wychodzi na prowadzenie.

Cechy dobrego jeźdźca   – troska o  konia

Przed rozpoczęciem treningu poświęca czas na kontakt z koniem i pilnie obserwuje, czy jest w dobrej formie. Zwraca uwagę również na jego nastrój i buduje przyjazną atmosferę, dzięki której wspólnie spędzony czas będzie radością dla obu stron. Dbałość o konia to również troska o zabezpieczenie jego fizycznych potrzeb  – m. in.  czysty boks czy dostęp do świeżej wody.

Cechy dobrego jeźdźca  – cierpliwość 

” Co nagle, to po diable” świetnie pasuje do relacji człowiek – koń. Niektóre procesy muszą toczyć się swoim własnym, powolnym rytmem. Zarówno człowiek, jak  i zwierzę potrzebują odpowiedniej ilości czasu na wypracowanie wspólnych standardów. Koń nie lubi nerwowej atmosfery i zniecierpliwienia, a w sytuacji stresowej może zareagować gwałtownie.

Cechy dobrego jeźdźca – jest wytrwały i nie poddaje się przy pierwszych  niepowodzeniach

Czasem każdy może mieć gorszy dzień i  zwyczajnie spaść konia ( zwłaszcza w początkowym etapie nauki jazdy konnej ).  Pierwszy upadek często  na długo zniechęca do jazdy konnej, ale w powiedzeniu,  ” jak nie spadniesz, to się nie nauczysz ” jest dużo racji. Nie poddawanie się w gorszych chwilach świadczy o silnym charakterze przyszłego mistrza jeździectwa.

Cechy dobrego jeźdźca –  empatia

Stara się zrozumieć zachowanie konia i prawidłowo interpretuje sygnały, jakie wysyła ( przecież nie powie, o co mu chodzi ). Sam stara się  wyczuć jego lęk  lub  poznać przyczynę nietypowego zachowania – może wynika z faktu, że ma złe wspomnienia związane z daną sytuacją ?  Rolą jeźdźca  jest sprawić, by koń  poczuł się bezpiecznie i pozwolił człowiekowi na przejęcie dowodzenia.

Cechy dobrego jeźdźca –  chęć nauki

Jest otwarty na permanentne samodoskonalenie, zdaje sobie sprawę z własnych ograniczeń i niedoskonałości, robi wszystko, aby je wyeliminować. Nie uważa za  możliwe osiągnięcie pułapu, w którym stwierdzi, że już wszystko umie. Nowe wyzwania
i przeszkody do pokonania są mu niezbędne do życia jak tlen. Pragnie tworzyć z koniem perfekcyjny duet i dąży do tego na każdym kolejnym treningu.

Chętnie pogłębia swoją wiedzę na temat koni, korzystając zarówno z literatury, jak  również z  wiedzy i doświadczenia innych jeźdźców i instruktorów, a uważna obserwacja konia pomaga mu w nawiązaniu porozumienia  i dobrej współpracy.

Cechy dobrego jeźdźca – umiejętność odpuszczania

Zdarzają się dni, kiedy nawet trening jazdy konnej nie przebiega tak, jak powinien. To całkowicie naturalne. Jeździec znając   możliwości fizyczne i psychiczne swoje i konia powinien umieć zakończyć trening w odpowiednim momencie. Odpuszczenie to  nie porażka, to pokazanie swojej siły, dzięki której nie forsuje niepotrzebnie konia w widocznie słabszym dla niego momencie.

Cechy dobrego jeźdźca – panowanie  nad emocjami

Problemy życia codziennego pozostawia przed bramą stadniny. Koń nie powinien odczuwać  negatywnych emocji. Dobry jeździec nigdy nie przerzuca na konia swoich frustracji i absolutnie nigdy nie sprawia zwierzęciu fizycznego bólu.

Cechy dobrego jeźdźca – odporność na stres

Jeździectwo jest sportem, w którym często dochodzi do kontuzji i groźnych zdarzeń – upadków lub  niespodziewanych
i gwałtownych  reakcji koni. Dobry jeździec jest  ostrożny, posiada umiejętność  chłodnej oceny sytuacji i szybkiego reagowania. W sytuacjach kryzysowych zachowuje spokój, a gdy coś nie wychodzi w czasie treningu – powtarza to po raz kolejny, i jeszcze raz.

Cechy dobrego jeźdźca – pokora

Zawsze chętnie przyjmuje uwagi i wskazówki,  nigdy nie wini innych za swoje niepowodzenia, wie, że wynikają z jego własnych niedoskonałości i błędów. Pokora nie jest uwłaczająca, raczej budująca, ponieważ pozwala osiągnąć cel.

Żeby zostać dobrym  jeźdźcem trzeba zrobić pierwszy krok – zapraszamy do Stajni Pod Topolami na naukę i doskonalenie jazdy konnej. Pod okiem naszych instruktorów szybko nabierzesz odpowiednich umiejętności, a jednocześnie zyskasz dla siebie bezcenny czas na łonie natury w towarzystwie pozytywnych ludzi i pięknych, dostojnych zwierząt.

Nauka jazdy konnej Wrocław 

Nie czekaj i zadzwoń już teraz, nie trać czasu!  48 535 – 455 – 564 

Zobacz również:

 

 

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.