Skip links
Jak pokonać lęk po upadku z konia?

Jak pokonać lęk po upadku z konia?

Jak pokonać lęk po upadku z konia. Każda osoba uprawiająca jazdę konną musi być przygotowana na to, że prędzej czy później  spadnie z konia.  Upadek nie musi być wynikiem braku umiejętności jeźdźca lecz reakcji konia na niespodziewany bodziec np. strach przed czymś lub chęć ucieczki.

Jak pokonać lęk po upadku z konia?

Koń jest zwierzęciem płochliwym i szalenie wrażliwym, szybko wyczuje stres, napięcie czy lęk jeźdźca i dlatego warto stosować zasadę, że na czas treningu pozbywamy się złych emocji i odsuwamy od siebie problemy dnia codziennego. Negatywne myśli absorbujące nasz umysł i rozpraszające uwagę należy pozostawić przed bramą stadniny.

Koń powinien dobrze kojarzyć jeźdźca – ze spokojem, rozluźnieniem i pozytywnymi emocjami. Aby osiągnąć taki stan  należy całkowicie odsunąć od siebie destruktywne myśli i  całkowicie skupić się na wykonywanych czynnościach  począwszy od wyprowadzenia konia z boksu, aż po dokładne stosowanie się do wskazówek instruktora i wykonywanie ćwiczeń
z zaangażowaniem oraz dbałością o szczegóły. W kontakcie z koniem każdy element ma duże znaczenie – poprawny dosiad, prawidłowa postawa i skoordynowane, opanowane ruchy.

Jazda konna Wrocław 

Upadek z konia – i co dalej?

Często słyszymy, że po pierwszym upadku z konia ktoś zaprzestał jazdy konnej i strach nie pozwala mu do niej wrócić.  Nie jest to dobre rozwiązanie, nie  można bowiem pozwolić, aby jedno złe doświadczenie stanowiło przyczynę rezygnacji z tego  pięknego sportu. Gdyby wszyscy, którym przytrafił się upadek tak łatwo rezygnowali, to jeździectwo zapewne przestałoby istnieć, warto
o tym pamiętać.

Czy można uniknąć upadku z konia?

Nikt nie da stuprocentowej pewności, że nigdy nie spadniesz z konia, ale możesz próbować zminimalizować ryzyko. W jaki sposób?

  • Nie przeceniaj swoich możliwości i dostosuj stopień trudności jazdy do posiadanych umiejętności. Niewielkie doświadczenie w jeździe konnej wyklucza przejażdżki w terenie, mogą pozwolić sobie na to wyłącznie osoby posiadające odpowiednie umiejętności, czyli potrafiące jeździć stępem, kłusem i galopem.
  • Nie zapominaj jak ważna podczas jazdy jest prawidłowa praca ciała. Właściwa postawa na koniu służy nie tylko do ładnej prezencji ale przede wszystkim zwiększa  przyczepność.
  • Zadbaj o właściwe dopasowanie sprzętu, głównie siodła. Źle dobrane znacznie zwiększa ryzyko upadku ponieważ nie siedzisz pewnie i stabilnie.
  • Bądź odpowiedzialny i dbaj o własne bezpieczeństwo – zawsze zakładaj kask i specjalne ochraniacze ( tzw. sztylpy).
  • Paradoksalnie – warto ćwiczyć upadki z konia, dzięki nauce spadania masz szansę uniknąć poważniejszych obrażeń.

Kuce Szetlandzkie Wrocław 

Jak zachować się w razie upadku z konia?

  • Spokojnie, nie wpadaj w panikę, być może to pierwszy upadek ale niekoniecznie ostatni. Większość upadków skutkuje jedynie siniakami i otarciami, jeśli więc  nie doznałeś poważnego urazu od razu wsiadaj ponownie na konia.  Takie zachowanie doskonale wpłynie na Twoją psychikę, nie dopuści do głosu paraliżującego strachu i poprawi pewność siebie.
  • Nawet jeśli czujesz się dobrze – obserwuj się przez kilka dni, w razie takich objawów jak bóle głowy, mdłości czy niepamiętanie momentu upadku i poprzedzającego go czasu (tzw. niepamięć wsteczna ) natychmiast udaj się do lekarza, gdyż są to charakterystyczne objawy wstrząśnienia mózgu, który może wystąpić mimo założonego kasku.
  • Złamanie i krwawienie trudno przeoczyć,  w takim przypadku należy natychmiast wezwać lekarza, do jego przyjazdu pierwszej pomocy  powinny udzielić osoby obecne na miejscu.
  • Natychmiast wzywaj pogotowie jeśli jesteś świadkiem wypadku, a poszkodowany jest nieprzytomny lub nie może samodzielnie wstać, w takim przypadku obowiązek udzielenia pierwszej  pomocy spada na Ciebie.

Jak pokonać lęk po upadku z konia i wrócić do uprawiania jazdy konnej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Każdy z nas jest inny, posiada inną odporność psychiczną i indywidualną reakcję na stres. Każdy organizm radzi sobie z problemem na swój własny sposób i we własnym rytmie. Jeśli wymuszona stanem zdrowia przerwa w treningach jest dłuższa – zadbaj o kondycję fizyczną, będzie potrzebna, gdy ponownie wrócisz do jazdy.

Dokładnie przeanalizuj sytuację, w której doszło do upadku, być może znajdziesz przyczynę i będziesz mógł popracować nad wyeliminowaniem ryzykownych czynników. Zastanów się co zrobić, aby problem nie powtórzył się w przyszłości – doskonal swoje umiejętności i nie wstydź się poprosić o rozmowę i pomoc kogoś o doświadczeniu większym niż Twoje.

Pamiętaj, że nie jesteś wyjątkiem, a upadki zdarzają się nawet  bardzo dobrym jeźdźcom. Ważne, żeby miłość do koni  przezwyciężyła strach i pozwoliła na ponowne treningi, pełne radości i pasji.

Hodowla Szetlandów Wrocław / mini szetlandy Wrocław

Zapraszamy do Stajni Pod Topolami – w pięknych okolicznościach przyrody spędzisz cudowny czas w towarzystwie wspaniałych  koni szetlandzkich,  ucząc się lub doskonaląc swoje umiejętności jeździeckie. U nas każdy znajdzie coś dla siebie  – przyjdź i przekonaj się, że są jeszcze piękne miejsca  z cudowną atmosferą.

Zobacz również:

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
pl_PLPolish