Skip links
Zakup siodła

Zakup siodła – na co należy zwrócić uwagę?

Zakup siodła. Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie siodła?

Siodło jest najważniejszym elementem końskiego rzędu,  zapewnia bezpieczną jazdę konną, ułatwia dosiadanie wierzchowca
i kierowanie nim. Dobrze dopasowane chroni koński grzbiet i umożliwia  komunikację jeździec – koń. Budowa siodła uwzględnia zarówno anatomię jeźdźca, jak i zwierzęcia, dzięki czemu  pozwala na harmonijną i przyjemną dla obu stron jazdę.

Zakup siodła

Komunikacja z koniem jest niezwykle ważna dla jeżdżącego, dlatego przekazując odpowiednie sygnały wywołuje oczekiwaną reakcję wierzchowca. Balans ciałem w siodle oraz praca rąk i łydek wpływają na ruchy zwierzęcia czego efektem jest płynna jazda.  Siodło powinno być  dopasowane do planowanego sposobu użytkowania lub konkretnej dyscypliny jeździeckiej.

Jazda konna Wrocław 

Jakie siodło wybrać? –  Rodzaje siodeł

Podział siodeł ze względu na ich przeznaczenie i docelowe użytkowanie:

 • Siodło skokowe – przeznaczone do skoków przez przeszkody, dzięki poszczególnym elementom konstrukcji pozwala na odciążenie grzbietu zwierzęcia w trakcie odbicia, lotu i lądowania.
 • Siodło ujeżdżeniowe – zapewnia precyzyjne wyważenie punktu ciężkości dla stabilnego umiejscowienia się jeźdźca.
 • Siodło wszechstronne – łączy w sobie cechy dwóch poprzednich, umożliwia swobodną jazdę nie wymuszając określonej pozycji, wygodne.
 • Siodło rajdowe – umożliwia lekki dosiad lub stanie w strzemionach, charakteryzuje je minimalizm w wykonaniu i niska waga.
 • Siodło dziecięce – przeznaczone dla kucy. Budową dopasowane do anatomii dziecka i uwzględniające jego prawidłowy rozwój fizyczny. Najlepiej, jeśli dobierane jest indywidualnie do rozmiarów i potrzeb dziecka.

Jazda konna dla dzieci Wrocław

Przejażdżki na kucyku Wrocław 

Sesje zdjęciowe z kucykami 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar siodła?

W pierwszej kolejności należy ustalić rozmiar siedziska

Dobieramy go do własnej budowy ciała. Osoby już jeżdżące konno od jakiegoś czasu mogą mieć indywidualne preferencje i np. lepiej czują się w siodle większym lub mniejszym niż przeznaczone dla nich, warto o tym pamiętać. Zalecana rozmiarówka nie musi więc być obowiązkowa, można przetestować siodła w różnych rozmiarach i dopiero wtedy zdecydować się na model
w rozmiarze, w którym najlepiej się czujemy.

Rozmiary siedzisk podawane są w calach i uwzględniają wzrost oraz wagę jeźdźca:

16 cali:  40 – 55 kg, przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych o drobnej budowie ciała

17 cali:  56 – 79 kg przeznaczone dla szczupłych i drobnych osób

17,5 cala:  56 – 79 kg przeznaczone dla osób o normalnej budowie ciała

18 cali:  80 – 120 kg  dla osób wysokich, o większej wadze ciała.

Kolejny ważny parametr przy wyborze siodła to rozstaw łęku

Rozstaw łęku to  inaczej otwarcie z przodu siodła, każdy producent  ma swoją własną  rozmiarówkę, a różnice między nimi są znaczące. Np. najbardziej popularny w  firmie Prestige jest rozmiar 33 – 34, który u innego producenta odpowiada rozmiarowi
o 3 numery mniejszemu.

Aby samodzielnie określić rozstaw łęku mierzymy centymetrem przód siodła. Jeśli kupujemy siodło dla konkretnego wierzchowca to rozstaw łęku dobieramy do jego budowy, jest to najbardziej komfortowa sytuacja. W innym przypadku dobrym rozwiązaniem jest kupno siodła z wymiennym łękiem lub takim, w którym specjalista  będzie mógł bezproblemowo zmienić jego rozstaw.

Po czym poznać, że siodło jest źle dopasowane?

Źle dopasowane siodło najczęściej  poznamy po takich objawach jak:

 • strach konia, niepokój podczas zakładania siodła, chęć ugryzienia jeźdźca
 • skrzywienia i nieregularna kulawizna u konia
 • nadmierne odrywanie tylnych łęków
 • zachwiana równowaga w siodle.

Najpopularniejszy typ siodła – siodło wszechstronne

Siodło wszechstronne jest dobrym wyborem dla początkującego jeźdźca, który jeszcze nie wie, jaką dyscyplinę jeździectwa będzie chciał uprawiać. Nad takim rodzajem siodła powinny zastanowić się również osoby nastawione na jazdę rekreacyjną z elementami skoków czy ujeżdżania. Siodła wszechstronne są często używane w szkółkach jeździeckich, ale mogą korzystać z nich również doświadczeni jeźdźcy. Zapewniają wygodę i bezpieczeństwo zarówno  podczas jazdy w terenie, jak i na ujeżdżalni czy podczas nauki skoków.

Siodło wszechstronne o profilu skokowym producenci oznaczają jako VSS, a o profilu ujeżdżeniowym – VSD.

Czy warto kupić siodło używane?

Zdecydowanie tak. Jest to bardzo dobra opcja ponieważ możemy nabyć siodło renomowanej firmy w rozsądnej cenie.
W przypadku siodeł jakość wykonania oraz użyte materiały  mają kolosalne znaczenie dla komfortu jazdy i bezpieczeństwa zarówno jeźdźca, jak i konia. Dlatego lepiej kupić  ( w dobrym stanie ! ) używane siodło wiodącego producenta niż nowe niewiadomego pochodzenia i słabej jakości.

Używane siodło może służyć nam bardzo długo, a dzięki znanemu producentowi łatwo będzie je dalej odsprzedać.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego siodła?

 • Producent – markowe siodło posłuży dłużej niż wykonane przez nieznanego producenta.  Znana firma to gwarancja jakości.
 • Łęk siodła – jednym z najpoważniejszych uszkodzeń, które uniemożliwia użytkowanie siodła  jest złamanie lub pęknięcie łęku. Naprawa zawsze jest albo niemożliwa, albo kosztowna.
 • Panele – ważne, żeby były odpowiednio wypchane. Skóra, z której są wykonane powinna być na tyle elastyczna, żeby pozwolić na ewentualne korekty i uzupełnienie.

Wybór siodła to odpowiedzialna decyzja. Na uwadze należy mieć nie tylko własną wygodę, ale również  zdrowie i bezpieczeństwo konia. Źle dopasowane siodło może być dla zwierzęcia źródłem bólu i przyczyną poważnych dolegliwości, dlatego przed zakupem zachęcamy do skorzystania z wiedzy i doświadczenia naszych instruktorów. Otrzymane od nich informacje i cenne wskazówki z pewnością ułatwią zakup właściwego siodła. Zapraszamy – Stajnia Pod Topolami

Zobacz również:

🍪 W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
pl_PLPolish